20.9 C

Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Έκαναν το 3/3 οι Κιτρινόμαυροι με κυριαρχία στα ριμπάουντ (vids)

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Η Ένωση ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε του Περιστερίου εκτός έδρας με 84-80. Οι δύο ομάδες έδωσαν μία μεγάλη «μάχη», η οποία κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν ήταν ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και έκανε αρκετά λάθη, με σημαντικότερο αυτό του Μωραΐτη. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τους Ντέιβις και Ραντάνοφ, οι οποίοι ήταν εκ των κορυφαίων του ματς, με πέντε φάουλ νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την απουσία τους να παίζει καθοριστικό ρόλο. Στην αντίπερα όχθη, η Ένωση με τους Φρέιζερ και Γουίλιαμς να βγαίνουν μπροστά στο φινάλε κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα. Οι δύο ομάδες είχαν δώσει ένα γρήγορο ρυθμό, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα στον αγώνα (9-10). Ο Βασίλης Σπανούλης αναγκάστηκε νωρίς να παίξει χωρίς τον Ντένμνον, καθώς χρεώθηκε δύο φάουλ σε 5 λεπτά. Το Περιστέρι ήταν ιδιαίτερα άστοχο έξω από τα 6.75μ. (1/7) με αποτέλεσμα η Ένωση να το εκμεταλλευτεί και να προηγηθεί για πρώτη φορά με 9 πόντους (11-20).

Εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου υπήρξε διακοπή στον αγώνα. Οργανωμένοι οπαδοί επιτέθηκαν σε ανθρώπους της ΑΕΚ, που ήταν στα επίσημα. Οι διαιτητές αμέσως διέκοψαν το παιχνίδι και πήγαν όλοι στα αποδυτήρια. Το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά με τους φιλάθλους στις κερκίδες, καθώς οι διαιτητές άλλαξαν απόφαση και δεν εκκένωσαν το γήπεδο. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 20-15 υπέρ της ΑΕΚ.

Το Περιστέρι συνέχισε να είναι απελπιστικά άστοχο. Η ΑΕΚ έπαιζε κλειστά στην άμυνα της, επέτρεψε το τρίποντο, αλλά η ομάδα του Σπανούλη δεν μπορούσε να σκοράρει (1/10 τρίποντα). Στην αντίπερα όχθη, οι Κιτρινόμαυροι είχαν μόλις ένα λάθος έναντι έξι, κάτι που φαινόταν και στο σκορ του αγώνα (23-28).

Η Ένωση έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι και για πρώτη φορά προηγήθηκε και με διψήφιο προβάδισμα (23-34). Το Περιστέρι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έβγαλε αντίδραση. Όσα τρίποντα δεν είχε βάλει σε όλο το πρώτο μέρος τα έβαλε μαζεμένα (3 συνεχόμενα) και η διαφορά έπεσε στους 3 (37-40) και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Το Περιστέρι επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με καλάθι του Μπίλαν (43-43). Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα τους έγινε ιδιαίτερα πιεστική και αυτό έφερε την ανατροπή στο σκορ (50-45). Ο Μπίλαν πέτυχε έξι μαζεμένους πόντους και ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπανούλη (52-45). Οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν να τα έχουν χαμένα στην άμυνα, επιστράτευσαν μέχρι και τη ζώνη, αλλά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους (64-58).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους παίκτες να δίνουν σπουδαίες μάχες (66-63). Νωρίς στο δεκάλεπτο αποβλήθηκαν ο Ντέβις και ο Μίτσελ με πέντε φάουλ για το Περιστέρι. Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Φρέιζερ έκανε τη δικιά της ανατροπή και πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (68-69).

Ο Ντένμον ήταν απίστευτος στο τέταρτο δεκάλεπτο (8 πόντοι), έπαιρνε δύσκολα σουτ και κράταγε μόνος του το Περιστέρι (74-73). Η ΑΕΚ έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, με τους γηπεδούχους όμως να μην τα εκμεταλλεύονται.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι μάχες ήταν σώμα με σώμα, δίχως καμία ομάδα να μπορεί να καθαρίσει το ματς (78-78). Ο Φρέιζερ 53” πριν το τέλος πέτυχε ένα απίστευτο δίποντο με κρεμασμένο τον Γκιουζέλη πάνω του και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (78-82).

Το Περιστέρι δεν κατάφερε να επιστρέψει. Ο Γουίλιαμς πέτυχε το καθοριστικότερο καλάθι (80-84), ενώ το λάθος του Μωραΐτη 12” πριν το τέλος έσβησε όλες τις ελπίδες του Περιστερίου. Η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη στο κρισιμότερο σημείο και πήρε τη νίκη με 84-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 12 (6 ριμπάουντ), Ραντάνοφ 11, Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίαματα, 3 λάθη), Ντέιβις 10 (3 ριμπάουντ), Τζούστον 4 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 6 (6 ασίστ, 4 λάθη), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 13 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), ΜακΓκρίφ 18 (7 ριμπάουντ), Μαυροειδής 4 , Γουίλιαμς 14 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2 , Περσίδης 3 , Μάντσεν 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Μίτσελ 16 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 2 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/30 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 20/24 βολές, 29 ριμπάουντ ( 7 επιθετικά – 22 αμυντικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 23/29 βολές, 37 ριμπάουντ ( 8επιθετικά – 29 αμυντικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη