15 C

Λαύριο – ΠΑΟΚ 70-75: Σπουδαίο διπλό με μπροστάρη τον Ράιλι (vids)

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε του Λαυρίου με 75-70. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Σε αυτό το σημείο βγήκε μπροστά ο Ράιλι, ο οποίος με 8 πόντους έγειρε την πλάστιγγα στην μεριά των φιλοξενουμένων.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-3. Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με κορυφαίο τον Νικολαΐδη μείωσε στους 2 πόντους (7-9). Ο Ρένφρο ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε τους 9 από τους 11 πόντους του Δικεφάλου του Βορρά (10-11). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στην πρώτη περίοδο, καθώς μέτρησε 8 ασίστ έναντι 2, ενώ είχε και 7/8 δίποντα (20-26).

Ο Φράνκε πήρε τη σκυτάλη από τον Ρένφρο και ανέβασε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ στους εννιά πόντους (22-30). Το Λαύριο βελτίωσε την άμυνα τους και με μικρό σερί πλησίασε σε απόσταση βολής (29-32). Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (35-40).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί ύστερα από αρκετή ώρα (46-45). Το Λαύριο είχε ισορροπήσει το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (56-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι παίκτες έδιναν σπουδαίες μάχες και έκαναν τα πάντα για τη νίκη (63-65). Το Λαύριο έφερε το ματς στα ίσια 1,30′ πριν το τέλος της αναμέτρησης (67-67). Ο Ράιλι, όμως, μίλησε την κρίσιμη στιγμή για τον ΠΑΟΚ και με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 70-67 1,16′ πριν το φινάλε.

Ο Αμερικανός πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, αλλά ο Φλαγκ είχε την απάντηση και μείωσε εκ νέου 43,8” πριν το τέλος (70-73). Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ρένφρο πήρε ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και ο Ράιλι κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ πέτυχε 2/2 και έδωσε μαξιλαράκι πέντε πόντων στον Δικέφαλο του Βορρά (70-75 12” πριν το τέλος).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 75-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Τσολάκος – Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 14 (0/4 τρίποντα), Αλ. Νικολαΐδης 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3 (6 ριμπάουντ), Ντούραμ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ράιλι 10 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντάρκο – Κέλι 2 (0/3 τρίποντα), Τσιακμάς, Χαντς 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/35 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.