17 C

Παναθλητικός-Παναθηναϊκός 49-78: Εύκολο διπλό για τις Πράσινες

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός για ακόμη μία αγωνιστική στην Α1 Γυναικών. Οι Πράσινες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Παναθλητικό και πήραν εύκολα το διπλό (49-78). Το τριφύλλι είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τα δόντια του από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκαν με 18-7. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά έφτασε διψήφια επίπεδα (23-35).

Ο Παναθλητικός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως και πήρε τελικά τη νίκη με 78-49.

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Κάρτερ, η οποία σημείωσε 21 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Πότερ, που μέτρησε 19 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Ρόμπινσον (14 πόντοι) και Γουίλιαμς (10 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 23-35, 33-60, 49-78