19.1 C

Απόλλων – Καρδίτσα 78-72: Πρώτη νίκη για τους Πατρινούς στην παράταση (vid)

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας κόντρα στην Καρδίτσα, καθώς επικράτησε με 78-72 στην παράταση. Ο Γιάννης Αγραβάνης έστειλε το ματς στην παράταση με μεγάλο τρίποντο στο φινάλε, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και τελικά πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (6-6). Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, καθώς δεν μπορούσε καμία από τις δύο να ξεφύγει. Ο Γκρίφιν ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, καθώς με 7 πόντους οδηγούσε επιθετικά τον Απόλλωνα (19-16).

Η Καρδίτσα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Βετούλα να ξεφύγει στο σκορ (26-26). Ο ΑΣΚ δεν άντεξε στον ρυθμό των γηπεδούχων και έχασε επαφή με το σκορ. Ο Απόλλωνας Πάτρας με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ (13 πόντοι) προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (40-29).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο παιχνίδι, αλλά η Καρδίτσα δεν τα παρατούσε και έμενε κοντά στο σκορ (52-45). Τέιλορ και Ντέιβις κυριαρχούσαν για τον Απόλλωνα Πάτρας και η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (60-47).

Ο Μπέιτμον έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους και με συνεχόμενους πόντους έβαλε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς την Καρδίτσα (61-55). Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος και μείωσε στους 2 (61-59), αλλά ο φανταστικός Τέιλορ απάντησε και έδωσε μεγάλη ανάσα στον Απόλλωνα (64-59).

Η Καρδίτσα έκανε αδιανόητα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους 20-6 έφερε τούμπα το παιχνίδι και μπήκε σε θέση οδηγού (66-67). Ο Απόλλωνας πέρασε ξανά μπροστά με καλάθι του Τζόουνς 1,07′ πριν το τέλος (69-67). Ο Πριτζέτ έκανε λάθος πάσα 25” πριν το φινάλε και έχασε την ευκαιρία η Καρδίτσα να ισοφαρίσει.

Ο Ζώης Καράμπελας κέρδισε βολές στη συνέχεια, αλλά ευστόχησε σε μία από τις δύο (70-67). Ο Γιάννης Αγραβάνης πήρε την τελευταία επίθεση για την Καρδίτσα και με τρίποντο 1,7” πριν το φινάλε έκανε το 70-70 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Τζόουνς πέτυχε το πρώτο καλάθι στην παράταση ύστερα από δύο λεπτά και έκανε το 73-70 για τους Πατρινούς! Ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο τρίποντο αυτή τη φορά με τον Καράμπελα και απέκτησε αέρα έξι πόντων (76-70). Η Καρδίτσα δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 78-72

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Τζιοπάνος – Αγραφιώτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μπόγρης 9 (4/7 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 7 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 6 (1/5 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1/5 τρίποντα), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 9 (2/5 τρίποντα), Τέιλορ 24 (3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κογιόνης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπέιτμον 14 (5/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Χάντερ 12 (2/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντελόριε 13 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίτζετ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 14/34 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 23/37 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.