20.9 C

Ρεάλ – Ερυθρός Αστέρας 72-56: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης ύστερα από την ήττα από τον Ολυμπιακό. Οι Ισπανοί επικράτησαν σχετικά εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 72-56 και πήραν τη δεύτερη τους νίκη στη Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και γρήγορα ξέφυγε στο σκορ (16-7). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 14 (21-7). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα και πέτυχε μόλις 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (25-10).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους και διατήρησε εύκολα το διψήφιο προβάδισμα της (31-14). Οι Σέρβοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν πριν τελειώσει το ημίχρονο να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (39-30).

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε την αντεπίθεση του και πλησίασε ύστερα από αρκετή ώρα στους δύο πόντους (44-42). Η Ρεάλ Μαδρίτης σοβαρεύτηκε και θέλησε να τελειώσει το παιχνίδι. Με σερί 10-0 ανέκτησε το διψήφιο της προβάδισμα (54-42) και έκοψε τα πόδια στους φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι, κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν τελικά τη νίκη με 72-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2 (1/5 σουτ), Αμπάλδε 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια, Ροντρίγκεθ 6 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πουαριέ 5 (3 ριμπάουντ), Κορνελί 7 (1), Ταβάρες 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γιουλ (0/4 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 11 (2), Μούσα 13 (1).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 7 (2), Βιλντόσα 10 (2), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 2 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν 8, Ντόμπριτς 8 (1/8 τρίποντα), Ραντούλιτσα, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Πετρούσεβ, Μπέντιλ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/26 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/19 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 11/27 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη.