22.5 C

Παναθηναϊκός – Μονακό 80-83: Το πάλεψαν οι Πράσινοι, αλλά… 1-3

Ο εκπληκτικός Ντέρικ Γουίλιαμς προσπάθησε να νικήσει μόνος του τη Μονακό, αλλά στο τέλος οι Μονεγάσκοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν, αφήνοντας τους Πράσινους με μόλις μια νίκη σε 4 αγωνιστικές

Την τρίτη του ήττα σε τέσσερα παιχνίδια στην Euroleague υπέστη ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι πάλεψαν κόντρα στη Μονακό, γύρισαν από το -16, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 83-80. Οι γηπεδούχοι με τον Γουίλιαμς να κάνει όργια πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά τα πολλά λάθη (19 έναντι 8) του στέρησαν τις ελπίδες νίκης.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς κράτησε μόνος του ζωντανό τον Παναθηναϊκό μέχρι το τέλος. Στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε πραγματικά όργια και πέτυχε 18 πόντους, εκ των οποίων οι 16 συνεχόμενοι! Ο Αμερικανός τέλειωσε την αναμέτρηση έχοντας 28 πόντους, οι οποίοι αποτελούν και ρεκόρ καριέρας στην Euroleague. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Πονίτκα, που έκανε double double (12 πόντοι – 10 ριμπάουντ).

Κομβικός παίκτης για τη Μονακό για ακόμη μία φορά ήταν ο Μάικ Τζέιμς. Όταν οι υπόλοιποι κόλλησαν, βγήκε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα καλάθια κράτησε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ και τους έδωσε τη νίκη. Παίκτης – κλειδί για τους Μονεγάσκους ήταν και ο Ντόντα Χολ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, 1 ασίστ), που κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Τραγικός Παναθηναϊκός, δέχθηκε επί μέρους 23-4

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε αποφασίσει να χτυπήσει από κοντά. Η μπάλα πέρναγε είτε στον Γουίλιαμς είτε στον Γκουντάιτις, οι οποίοι έδειχνα να υπερέχουν σε αυτό το διάστημα (9-8). Οι πράσινοι είχαν σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ. Ο Μπράουν έκανε πάρτι και η Μονακό είχε πάρει γρήγορα 3 επιθετικά, τα οποία της έδωσαν εύκολους πόντους (9-13).

Η Μονακό μετά το νωθρό της ξεκίνημα έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι. Οι Μονεγάσκοι άρχισαν να βομβαρδίζουν έξω από την γραμμή των 6.75μ. και με 3 σερί τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (10-21). Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός σε άμυνα και επίθεση και δέχθηκε συνολικό επί μέρους 23-4 και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους (13-29). Ο Ντόντα Χολ έκανε ότι ήθελε τους ψηλούς των πρασίνων και ήταν καταλύτης για τους φιλοξενούμενους (8 πόντοι 3/3 δίποντα). Οι οπαδοί του τριφυλλιού αντέδρασαν και φώναζαν συνθήματα κατά των παικτών.

Πάρις Λι και πιεστική άμυνα έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μία μίνι αντίδραση στο ξεκίνημα της περιόδου, αλλά δεν είχε συνέχεια. Η Μονακό χτύπαγε κυρίως από τη θέση 4, όπου οι πράσινοι είχαν φανερό πρόβλημα. Οι Μονεγάσκοι δεν χρειάστηκαν μεγάλο διάστημα και ξέφυγαν και πάλι με 14 πόντους (21-35).

Οι ψηλοί του Παναθηναϊκού σε ακόμη ένα ματς ήταν παροπλισμένοι. Δεν μπορούσαν να ματσάρουν τα κορμιά της Μονακό, με αποτέλεσμα επιθετικά να μην δίνουν λύσεις. Αντίθερα, ο Πάρις Λι απέναντι στην παλιά του ομάδα ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιζε καλή άμυνα στα αντίπαλα γκαρντ, ενώ επιθετικά ήταν η πιο αξιόπιστη λύση των πρασίνων. Το τριφύλλι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και κατάφερε με επί μέρους σκορ 13-5 να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς (34-40).

Ο ασύλληπτος Ντέρικ Γουίλιαμς με 18 πόντους (16 συνεχόμενοι) έφερε τούμπα το ματς

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς το πήρε προσωπικά το θέμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, έφτασε τους 18 και κράταγε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (42-46). Ο παίκτης του τριφυλλιού ήταν αδιανόητος και πέτυχε και τους 16 πόντους των πρασίνων στο πρώτο πεντάλεπτο του δεκαλέπτου και έφερε το ματς στα ίσια (50-50).

Ο Μάικ Τζέιμς ξεκόλλησε τη Μονακό με συνεχόμενα καλάθια, αλλά τα λάθη των Μονεγάσκων και η άμυνα του Παναθηναϊκού έπαιξαν καταλυτικό ρόλο σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι πράσινοι με τον Γουίλιαμς να συνεχίζει τα όργια έφερε τούμπα το ματς (59-58).

Τον σκότωσε ο πρώην πράσινος, Μάικ Τζέιμς

Ο Οκόμπο στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε στα παπούτσια του Μάικ Τζέιμς. Ο Γάλλος πήρε συνεχόμενες προσπάθειες και έδωσε πολύτιμες ανάσες στη Μονακό (61-66). Ο Παναθηναϊκός δεν παρατούσε το παιχνίδι και κατάφερνε με συνεχόμενους πόντους του Γκουντάιτις και του Πονίτκα να μένει σε απόσταση βολής (70-71).

Στην αντίπερα όχθη, ο Μάικ Τζέιμς είχε πάρει φωτιά. Οχτώ συνεχόμενοι πόντοι του ήταν αρκετοί, για να κρατήσουν το προβάδισμα τους οι Γάλλοι, οι οποίοι άντεχαν στην πράσινη πίεση (70-76). Ο Γκριγκόνις ήταν άφαντος σε όλο το ματς, αλλά στο τελευταίο λεπτό βγήκε μπροστά. Ο Λιθουανός πέτυχε 4 σερί πόντους και μείωσε σε 76-74 46” πριν το τέλος.

Ο Λόιντ 27,8” πριν το φινάλε έδωσε εξαιρετική ασίστ τον Ντόντα Χολ, ο οποίος κάρφωσε εμφατικά στο πράσινο καλάθι και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στη Μονακό (74-78). Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα μείωνε τη διαφορά, αλλά οι παίκτες της Μονακό ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών. Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους και τελικά ηττήθηκαν με 83-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Λάτισεβς – Πέερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης (0/1 δίποντο σε 3’03”), Μποχωρίδης 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γουίλιαμς 28 (5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ (0/4 σουτ), Ντιάλο 7, Μόερμαν 3 (1/8 σουτ), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/33 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/49 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.