15.9 C

Εφές – Άλμπα 78-74: Υπέταξε τους σκληροτράχηλους και ελλιπείς Γερμανούς (vids)

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε στην Τουρκία της Άλμπα Βερολίνου με 78-74. Οι ελλιπείς Γερμανοί (απουσίαζαν Λο, Σμιθ και Τίμαν) αποδείχθηκαν σε ακόμη ένα παιχνίδι σκληρό καρύδι, αλλά στα τελευταία λεπτά λύγισαν. Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Μίσιτς πήραν τη νίκη και έφτασαν τις δύο στην Euroleague.

Οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το ένα καλάθι διαδεχόταν το άλλο (8-8). Εφές και Άλμπα πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κλάιμπερν από τη μία (11 πόντοι 3/3 τρίποντα) και ο Κουμάντζε από την άλλη (8 πόντοι 4/4 δίποντα) κυριαρχούσαν επιθετικά (22-23).

Η Άλμπα ήταν καταιγιστική και στη δεύτερη περίοδο και με σερί 7-0 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (22-30). Η Εφές απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έφερε τούμπα το ματς (34-33). Μίσιτς και Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικοί (12 και 11 πόντοι αντίστοιχα) και οδηγούσαν επιθετικά τους Τούρκους (41-37).

Η Εφές προσπαθούσε να χτίσει μία διαφορά (48-42), αλλά η Άλμπα απέδειξε πόσο σκληροτράχηλη ομάδα είναι. Οι Γερμανοί είχαν τις λύσεις, κυρίως από μακριά, και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα ύστερα από αρκετή ώρα (48-49). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους και έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους (48-55). Η τουρκική ομάδα αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι σε απόσταση βολής (58-60).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει όμως τα ηνία του σκορ (70-67). Ο Μίσιτς είχε πάρει στις πλάτες του την τουρκική ομάδα και με 20 πόντους διέλυε την άμυνα της Άλμπα (74-70). Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με 78-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ομπρκνέζεβιτς – Ζαμοΐσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 5 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 16 (2/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλάις 8 (4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Εμπαγιέ 8 (2), Πολονάρα 5 (6 ριμπάουντ), Ζίζιτς 2 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 4 (5 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 8 (2), Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 2 (1/5 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Ολίντι 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουμάντζι 12 (6/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (3/13 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Λάμερς 2, Μπλατ 15 (0/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Ζούσμαν 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/40 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 11/13 βολές, 47 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 7 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/44 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 1/3 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 μπλοκ.