17.9 C

Μπακς – Σίξερς 90-88: Με το δεξί στην πρεμιέρα τα Ελάφια του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Κεφάτος μπήκε ο Γιάννης στη νέα σεζόν και οι Μπακς έκαναν το 1-0 με άγχος αλλά και όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα

Σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Μπακς στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα, καθώς «πέρασαν» από τη Φιλαδέλφεια κερδίζοντας τους Σίξερς με 90-88. Ανίθετα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους γηπεδούχους, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Πατ Κόνατον, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς, και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους (4/12 τρίποντα) αλλά και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζοέλ Εμπίιντ.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πολύ άστοχος ο Εμπίιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (6/21 σουτ) και 12 ριμπάουντ ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum.