13.2 C

Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 92-75: Παρέμειναν αήττητοι οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια κέρδισε και τον Ερυθρό Αστέρα και έκανε το 3/3 στη φετινή Euroleague

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague πανηγύρισε η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν από τον Ερυθρό Αστέρα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 92-75. Ο Χάουαρντ έκανε δεύτερο σερί μυθικό παιχνίδι και τέλειωσε το ματς με 30 πόντους! Σε δύο μέρες η Μπασκόνια αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με πρωταγωνιστή τον Κότσαρ προηγήθηκε με 9-4. Ο Ερυθρός Αστέρας έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε με 24-17. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, οι Σέρβοι κόλλησαν επιθετικά. Ο Χάουαρντ βγήκε μπροστά για τους Βάσκους και με έξι συνεχόμενους πόντους μείωσε στον έναν (23-24).

O Χάουαρντ έκανε αδιανόητα πράγματα για την Μπασκόνια. Σε 9′ συμμετοχής πρόλαβε και σημείωσε 19 πόντους, τους μισούς από όσους είχαν σημειώσει οι υπόλοιποι παίκτες των Βάσκων (38-38). Οι Σέρβοι είχαν τις λύσεις και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα τους. Ο Μίτροβιτς ήταν σε μεγάλο βράδυ (13 πόντοι) και οδηγούσε επιθετικά τους φιλοξενούμενους (42-47).

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα, αλλά η Μπασκόνια με μπροστάρη τον Χάουαρντ πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (59-57). Οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν και με 8 πόντους (68-60).

Η Μπασκόνια άντεξε στην πίεση των Σέρβων. Οι Βάσκοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και τελικά επικράτησαν με 92-75.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Ντιφαλά, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 30 (7/12 τρίποντα), Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 10 (3 ασίστ), Τόμπσον 18 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κότσαρ 8 (4 ριμπάουντ), Κοστέλο 8 (2/6 τρίποντα), Γκιεντράιτις 3 (6 ριμπάουντ), Χομς 9 (3/6 τρίποντα), Κούρουκς

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς, Άνταμς 3 (5 ασίστ), Μίτροβιτς 17 (8 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 14 (5 ριμπάουντ) , Ιβάνοβιτς 11 (4 ασίστ) , Μάρκοβιτς 5 (5 ασίστ), Πετρούσεβ 10 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 11 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 15/31 δίποντα, 19/36 τρίποντα, 5/7 βολές, 25 ριμπάουντ ( 19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/37 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη