19.9 C

Άλμπα – Παναθηναϊκός 94-65: Οι ελλιπέστατοι Γερμανοί διέλυσαν το πράσινο φάντασμα

Ο Παναθηναϊκός διασύρθηκε στη Γερμανία από την Άλμπα Βερολίνου, η οποία έκανε πάρτι με το άψυχο κουφάρι του τριφυλλιού

Βραδιά ντροπής ήταν η σημερινή για τον Παναθηναϊκό στη Γερμανία, καθώς διασύρθηκε από την Άλμπα Βερολίνου (94-65). Προπονητής και παίκτες ήταν εκτός τόπου και χρόνου και άφησαν τους Γερμανούς να στήνουν πάρτι και να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός άντεξε κάτι λιγότερο από 15 λεπτά κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για το τριφύλλι, καθώς δέχθηκε 17-0 σερί στο ξεκίνημα του. Σε αυτό το διάστημα είχε 0/12 σουτ! Κανένας παίκτης του τριφυλλιού δεν διασώθηκε από την πανωλεθρία στη Γερμανία, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σίκμα και Μπλατ ηγήθηκαν για τους νικητές.

Καταιγισμός τριπόντων από την Άλμπα, μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού, που μπορούσε να διασπάσει τη γερμανική άμυνα. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε και τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας του (5-6). Αυτοί ήταν και οι τελευταίοι για τους πράσινους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 3 πόντους ακόμα όλοι από βολές!

Στην αντίπερα όχθη, η Άλμπα Βερολονίου εκμεταλλεύτηκε την τραγική άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι Γερμανοί με ένα κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. (4 συνεχόμενα τρίποντα) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (17-6).

Ο Άντριου Άντριους πάλευε μόνος του για τον Παναθηναϊκό

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς άλλαξε. Ο Λευτέρης Μαντζούκας έδωσε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ενώ και ο Άντριους βρήκε το χέρι του (21-17). Η Άλμπα έβαλε φρένο, όμως, στον Παναθηναϊκό και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να διατηρήσει τα ηνία του σκορ (28-21).

Πονίτκα, Γκριγκόνις και Γκουντάιτις ήταν εκτός πνεύματος αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε σκορ από τα βαριά του χαρτιά, με αποτέλεσμα να κολλήσει ξανά και να βρεθεί πίσω στο σκορ ξανά με 11 πόντους (32-21). Ο Άντριου Άντριους κράταγε μόνος του όρθιος το τριφύλλι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός είχε 13 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός. Η πράσινη άμυνα δεν λειτουργούσε και μοιραία οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Πράσινη κατάρρευση, εκτός τόπου πάγκος και παίκτες

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πράσινοι ήταν κάκιστοι σε άμυνα και επίθεση. Αμυντικά οι Γερμανοί έκαναν πάρτι και έτρεξαν σερί 17-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 27 πόντους (60-33)! Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν ήξεραν τι έκαναν στην επίθεση, έπαιρναν βεβιασμένα σουτ και δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα (0/12 σουτ)! Ο προπονητής του τριφυλλιού αντί να βοηθήσει την ομάδα του, περισσότερο τη δυσκόλευε με τις αλλαγές του, με αποτέλεσμα να ξεφύγει το σκορ.

Οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά. Η εικόνα του Παναθηναϊκού, όμως, δεν ήταν καλή. Οι παίκτες του τριφυλλιού σε ακόμη ένα ματς έχαναν βολές (11/18), ενώ δεν κατάφερναν να βάζουν και τα ελεύθερα σουτ. Η Άλμπα Βερολίνου εκμεταλλεύτηκε το κακό δίδυμο Γουίλιαμς – Παπαγιάννη και με τον Σίκμα να κάνει ότι θέλει κράτησε το διψήφιο προβάδισμα της (64-45).

Η κατρακύλα του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ότι ήθελε το άψυχο κουφάρι του τριφυλλιού και με βομβαρδισμό τριπόντων βρέθηκε να προηγείται με 31 πόντους (85-54)! Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 94-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Χόρντοβ – Τρεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 6 (1), Μακόφσκι 2, Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 11 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ολίντι 7 (1), Κουμάντζι 10 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 16 (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάμερς 7 (1), Μπλατ 15 (4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ασίστ), Ζούσμαν 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης (0/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (1/5 τρίποντα), Άντριους 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 5 (1/8 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 14 (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 8.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/43 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 15/17 βολές, 43 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 12/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 14/24 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 λάθη, 8 μπλοκ.