15.9 C

Αστέρας – Ατρόμητος 1-3: Περιστεριώτικη πρόκριση στην Τρίπολη με τρία γκολ στην παράταση (vid)

Το 0-0 των 90 λεπτών έγινε 1-3 στην παράταση με τον Ατρόμητο να κάνει... ασήκωτους τους Αρκάδες στην κόντρα

Ο τρομερός Ατρόμητος βρίσκεται στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας! Στο μακράν πιο αμφίρροπο ζευγάρι των «32», ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη σε ένα εντυπωσιακό ματς που μπορεί να έμεινε στο 0-0 στην κανονική διάρκεια, αλλά στην παράταση μπήκαν τέσσερα γκολ!

Οι Αρκάδες είχαν περισσότερες τελικές, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ηρεμία και την αποτελεσματικότητα για να φτάσουν στη νίκη στο έξτρα ημίωρο και με ένα αρκετά εμφατικό σκορ.

Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Ο Τζοβάρας και ο Τζαβίδας πρωταγωνίστησαν στις μεγάλες ευκαιρίες του Ατρομήτου στο πρώτο μέρος, αλλά και οι δύο υπήρξαν άστοχοι από αέρος. Στην κορυφαία φάση των φιλοξενούμενων ο Ροτάριου έφυγε τετ α τετ από πλάγια θέση αλλά πλάσαρε στην κλειστή γωνία που είχε τον έλεγχο ο Παπαδόπουλος.

Από την πλευρά του ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Μπαράλες, ενώ ο Μουνάφο υποχρέωσε τον Γιαννιώτη σε εξαιρετική επέμβαση. Μέσα σε όλα, υπήρξε επεισόδιο του Ηρακλή Μεταξά με τον Ριέρα που βγήκε αλλαγή και εκνευρισμένος πέταξε τη φανέλα και έφυγε για τα αποδυτήρια, παραχωρώντας τη θέση του στον Τιλίκα.

Ο ρυθμός ανέβηκε μετά το 60′ στο δεύτερο μέρος, με τον Κούεν να απειλεί και τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ το γκολ δεν ήρθε ούτε στις προσπάθειες των Γκονθάλεθ και Μουνίθ στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια και να μη δημιουργούν φάσεις όπως στο πρώτο μέρος.

Η παράταση βρήκε πιο φρέσκο τον Ατρόμητο με τις αλλαγές του Κόουλμαν κι αυτό φάνηκε στο 94′ όταν ο Ντε Μποκ από τα αριστερά έκανε σέντρα το δεύτερο δοκάρι για τον Κλωναρίδη που έπιασε βολέ στην κίνηση και εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Οι Αρκάδες άνοιξαν τις γραμμές τους και ισοφάρισαν στο 105′ με την κεφαλιά του Καστάνιο που έπιασε στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων στη σέντρα του Κρεσπί. Μέχρι εκεί όμως, αφού ο Ισπανός επιθετικός έχασε την ευκαιρία για να πετύχει γκολ.

Ο Ατρόμητος βρήκε χώρους και τελείωσε το ματς στα τελευταία λεπτά του δεύτερου μέρους της παράτασης. Ο Κιάρτανσον με ατομική προσπάθεια και γλυκό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 120′ ο Μουνίθ ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο, κέρδισε το πέναλτι και εκτέλεσε άψογα για να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα (91′ Στάνκο), Άλβαρες, Ντομίνγκεθ (46′ Προύτζος), Μουνάφο, Σίτο (65′ Κρεσπί), Ριέρα (37′ Τιλίκα), Μπενίτο (65′ Μπαρτόλο), Μπαράλες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρες, Μαυρομάτης, Αθανασίου (84′ Ντε Μποκ), Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον (61′ Γκονθάλεθ), Κούεν (67′ Μουνίθ), Ροτάριου (67′ Κλωναρίδης), Τζαβίδας (101′ Κιάρτανσον), Τζοβάρας (84′ Οικονομίδης)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «32»

Τρίτη 18/10

Βόλος – Ιωνικός 4-0 (19′, 43′ Κούτσιας, 62′ Μεταξάς, 79′ Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19/10

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2 (7′ Πεδρόσο / 25′ Νίκας, 43′ Σκβάρκα)

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2 (26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι)

Καλλιθέα – Βέροια 1-0 (44′ Σαντάνα)

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 παρ. (41′ πεν. Σαΐντ, 90+10′, 110′ Κατσαντώνης, 104′ Μούργος, 115′ Σοφιανός / 62′ Μπουρλάκης, 65′ Μυτίδης)

Καλαμάτα – Παναιτωλικός 2-2 (κ.δ.), 4-2 πεν. (35′, 39′ Ρόβας / 30′, 78′ Φλόρες)

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3 παρ. (105′ Καστάνιο / 94′ Κλωναρίδης, 112′ Κιάρτανσον, 120′ πεν. Μουνίθ)