21.2 C

ΠΑΟΚ – Σάσαρι 88-68: Ξύπνησε στο 3ο δεκάλεπτο και πήρε την πρώτη νίκη στο BCL

Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 88-68 της Σάσαρι κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν και με διψήφιες διαφορές, αλλά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έβγαλε αντίδραση και πήρε τη νίκη. Καθοριστικός για τους νικητές ο Ράιλι, ο οποίος γύρισε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός αμυντικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Δικέφαλος του Βορρά κράτησε για τέσσερα λεπτά την ιταλική ομάδα χωρίς εύστοχο καλάθι εντός παιδιάς (8-1). Η Σάσαρι προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το μειονέκτημα των γηπεδούχων στη ρακέτα και πέρναγε συνεχώς την μπάλα στον Ονουάκου (10-5). Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, έτρεξαν περισσότερο, αλλά οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν τις λύσεις και κράτησαν τα ηνία του σκορ (18-14).

Η Σάσαρι ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με γρήγορο σερί 7-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (18-21). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Ο Ντιόπ έκανε ότι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς. Ο παίκτης των Ιταλών έφτασε γρήγορα τους 13 πόντους (4/4 δίποντα), ενώ και ο έτερος ψηλός ο Ονουάκου πρόσθεσε 9 πόντους. Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν είχε κάποιο βαρύ κορμί για να τους ματσάρει και σε συνδυασμό με την αστοχία του στα τρίποντα (3/15) βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (35-43).

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση. Οι αλληλοκαλύψεις στην άμυνα περιόρισαν τους αντίπαλους ψηλούς και με εντυπωσιακό σερί 12-0 έφερε τούμπα το παιχνίδι σε μόλις 2:30′ (49-45). Ο Τζέιλεν Ράιλι έκανε ότι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός γκαρντ οργάνωσε και εκτέλεσε αποτελεσματικά και έδωσε αέρα 11 πόντων στον Δικέφαλο του Βορρά για πρώτη φορά (63-52).

Ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Η άμυνα του ήταν εξαιρετική και δεν επέτρεψε στη Σάσαρι να βρει εύκολα καλάθια. Επιθετικά με κορυφαίο τον Ράιλι έβρισκε λύσεις και διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμα. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 88-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μάρκες, Γκράτσιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ντάρκο-Κέλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκε 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαντς 17 (3), Ρένφρο 12 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σαλούστρος, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 5 (1), Πόλι 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Ράιλι 19 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1)

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 7 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζεντίλε, Κρούσλιν 9 (2/9 σουτ), Ονουάκου 13 (6/9 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρόμπινσον 10 (5/8 δίποντα), Ντιοπ 15 (4/6 δίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκαντίνι, Τζόουνς 3, Νίκολιτς 11 (8/8 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/36 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 17/19 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Σάσαρι: 19/36 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 21/23 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 21 λάθη