18.9 C

Προμηθέας – Γκραν Κανάρια 93-82: Μεγάλη νίκη με μυθικό Γιανγκ κι απίστευτο σερί 17-0 στο τέλος!

Το 2/2 στο Eurocup έκανε ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με επική ανατροπή της Γκραν Κανάρια με 93-82. Οι Ισπανοί ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο η ομάδα του Γιατρά έκανε μυθικά πράγματα! Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 17-0, έφεραν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη.

Ο Τζο Γιανγκ έκανε αδιανόητη εμφάνιση για τον Προμηθέα Πάτρας. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Γκραν Κανάρια και τέλειωσε το ματς έχοντας 34 πόντους (!), 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Γιανγκ και Κάουαν έκαναν πάρτι

Ο Προμηθέας στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε επιλέξει να ρισκάρει το τρίποντο της Γκραν Κανάρια. Ο Μάκης Γιατράς δικαιώθηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 0/4 σουτ! Αντίθετα, οι Πατρινοί ήταν πιο εύστοχοι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Κάουαν προηγήθηκαν με double score (12-6).

Η επίθεση του Προμηθέα λειτουργούσε ρολόι. Γιανγκ και Κάουνα «βομβάρδιζαν» το αντίπαλο καλάθι και οι δυο τους είχαν τους 16 από τους 20 πόντους του Προμηθέα (20-12). Οι Ισπανοί στα τελευταία λεπτά πήραν τον έλεγχο του ματς, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και έριξαν τη διαφορά στους 3 (22-19).

Ο Μπρουσίνο έφερε τούμπα το παιχνίδι

Ο Μπρουσίνο έκανε μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα. Ο παίκτης της Γκραν Κανάρια πέτυχε 11 σερί πόντους και έβαλε για πρώτη φορά την Γκραν Κανάρια μπροστά στο σκορ (32-34). Στο ξέσπασμα του απάντησε ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έβαλε τέλος στην επιθετική αφλογιστία των γηπεδούχων (35-34).

Η άμυνα του Προμηθέα στη δεύτερη περίοδο ήταν τραγική. Η Γκραν Κανάρια βρήκε συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα και κατάφερε να πάρει μία διαφορά των πέντε πόντων (39-44). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 46-40 υπέρ τους.

Μαγικός Γιανγκ και άμυνα για τον Προμηθέα, τρίποντη καταιγίδα για την Γκραν Κανάρια

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα του Προμηθέα ήταν κάκιστη και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (39-50). Η τρίποντη καταιγίδα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και σε κάθε καλάθι των Πατρινών απαντούσαν με μακρινό σουτ (48-56).

Ο Τζόελ Γιανγκ έκανε πάρτι και έφτασε τους 22 πόντους και ήταν η πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά του Προμηθέα Πάτρας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν αμυντικά προβλήματα, αλλά επιθετικά κατάφεραν να λειτουργήσουν καλύτερα και με τον Αμερικανό να κάνει όργια έμειναν κοντά στο σκορ (66-70).

Αδιανόητο 17-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά!

Ο Προμηθέας δεν παρατούσε το παιχνίδι και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους (71-73). Η περιφερειακή του άμυνα, όμως, δεν λειτουργούσε. Πέντε λεπτά πριν το τέλος είχε δεχθεί ήδη 12 τρίποντα χωρίς να μπορεί να περιορίσει τους αντιπάλους του (73-80). Ο Γιανγκ δεν σταμάταγε να σκοράρει και με 34 πόντους κράταγε ζωντανό τον Προμηθέα (79-82).

Ο Προμηθέας έκανε μυθικό τελευταίο τετράλεπτο. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και με καταιγισμό τριπόντων έφερε τούμπα το ματς και κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη (93-82)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πιρ, Τσέλικ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 11 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 5, Γιάνγκ 34 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοντίτ 8 (6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6 (3 ριμπάουντ), Μουράτος, Γκίκας 15 (4/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3, Κουλμπόκα 11 (9 ριμπάουντ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13, Μπάσας 3 (6 ασίστ), Μπενίτε 11 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μπρουσίνο 19 (9ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάλβο 6 (4 ριμπάουντ), Λόπεζ 5 , Ντιόπ 6 (6 ριμπάουντ), Ντούστακ 2 (3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 15/33 δίποντα, 15/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 26 ριμπάουντ ( 21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 19/29 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη