16.7 C

Ατλέτικο – Ράγιο 1-1: Ο παλιόφιλος Φαλκάο πήρε δίκαιο βαθμό στο 92′ (vid)

Όρθια στο Γουάντα Μετροπολιτάνο έμεινε η Ράγιο Βαγιεκάνο με γκολ στο 92′! Η ομάδα της Μαδρίτης απέσπασε βαθμό (1-1) κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης που νόμιζε πως το γκολ του Άλβαρο Μοράτα στο 20′ θα ήταν αρκετό.

Αξίζει να σημειωθεί πως για τη Ράγιο αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός μετά από έξι χρόνια απέναντι στην Ατλέτικο και έπειτα από συνολικά έξι συναντήσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό όταν ο φορμαρισμένος Γκριεζμάν γύρισε από τα δεξιά για τον Μοράτα κι εκείνος με πλασέ έκανε το 1-0. Η Ατλέτικο επαναπαύτηκε σε αυτό το φτωχό προβάδισμα, άφησε την μπάλα στους φιλοξενούμενους και η συνέχεια γνωστή.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να αποσπάσουν τον βαθμό – που άξιζαν βάσει της εικόνας τους – στις καθυστερήσεις.

Ο Ντεκά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έπιασε την κεφαλιά και σημάδεψε εστία αλλά ο Χιμένες έκανε χέρι και ανέκοψε την προσπάθεια του Γάλλου επιθετικού. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο video και υπέδειξε πέναλτι με τον άλλοτε ποδοσφαιριστή της Ατλέτικο Μαδρίτης, Ραδαμέλ Φαλκάο, να ευστοχεί απέναντι στον Γκρίμπιτς και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 18/10

Σεβίλλη – Βαλένθια 1-1 (86′ Λαμέλα / 6′ Καβάνι)

Χετάφε – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (27′ Αλενιά, 76′ Μουνίρ / 2′ Ινιάκι Γουίλιαμς, 62′ Ραούλ Γκαρθία)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (20′ Μοράτα / 90+2′ πεν. Φαλκάο)