15.9 C

Ο Μπουνού κράτησε όρθια τη Σεβίλλη στο 102′, η Χετάφε έσωσε τον βαθμό κόντρα στην Μπιλμπάο (2-2)

Τρίτο ματς με τον Χόρχε Σαμπάολι στον πάγκο, τρίτο σερί αήττητη η Σεβίλλη αλλά με μόλις μία νίκη.

Οι Ανδαλουσιάνοι έμειναν στο 1-1 με τη Βαλένθια στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και οφείλουν να ανάψουν μια… λαμπάδα στο μπόι του Γιασίν Μπουνού αφού ο Μαροκινός τερματοφύλακας έπιασε πέναλτι στο 102′ (!) για να κρατήσει τον βαθμό για την ομάδα του.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε στο 6ο λεπτό όταν από τη σέντρα του Φουλκιέ από τα δεξιά ο Καβάνι έκανε τέλειο άλμα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 με το τρίτο του γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια. Οι Σεβιγιάνοι μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 86′ (κόντρα στη ροή του ματς) έκαναν το 1-1 με το σουτ του Λαμέλα εντός περιοχής. Η Βαλένθια πάντως είχε την ευκαιρία της να φύγει με το διπλό όμως στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαγιά εκτέλεσε άσχημα το κερδισμένο πέναλτι της ομάδας του και ο Μπουνού έδιωξε σε κόρνερ σώζοντας τον βαθμό της ομάδας του.

Η Μπιλμπάο μετά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης σε μια αναμέτρηση-μαγική εικόνα, έμεινε στο 2-2 με τη Χετάφε στο «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ». Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με τον Ινιάκι Γουίλιαμς αλλά στο 27′ ο Αλενιά ισοφάρισε. Ο Ραούλ Γκαρθία έδωσε κ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις 6′ μετά την είσοδό του στο ματς (62′) όμως ο Μουνίρ είπε την τελευταία λέξη με το πρώτο φετινό του γκολ μετά την κάθετη του σκόρερ του πρώτου γκολ, Αλενιά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 18/10

Σεβίλλη – Βαλένθια 1-1 (86′ Λαμέλα / 6′ Καβάνι)

Χετάφε – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (27′ Αλενιά, 76′ Μουνίρ / 2′ Ινιάκι Γουίλιαμς, 62′ Ραούλ Γκαρθία)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ράγιο Βαγιεκάνο (22:00)