21.8 C

Ολυμπιακός – Περιστέρι 101-79: Βράβευση Σπανούλη, κατοστάρα και τώρα Ισπανία (vids)

Ο Ολυμπιακός στην επιστροφή του Σπανούλη στο ΣΕΦ έριξε κατοστάρα στο Περιστέρι και στρέφει την προσοχή του στη διαβολοβδομάδα της Euroleague

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς επικράτησε και του Περιστερίου με 101-79. Ο Βασίλης Σπανούλης στην επιστροφή του στο ΣΕΦ ως αντίπαλος αποθεώθηκε από το ερυθρόλευκο κοινό, ενώ την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε όργια στην αναμέτρηση και ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και τέλειωσε το ματς με double double έχοντας 23 πόντους, 13 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης πραγματοποίησαν ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, ενώ θετικότατοι ήταν οι Πίτερς και Μπλακ.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, άλλαξε το τσιπάκι ο Σλούκας

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση. Οι Ερυθρόλευκοι δυσκολευόντουσαν στην κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά (2-7). Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν εκτός ρυθμού στα πρώτα λεπτά του αγώνα και χαρακτηριστικό είναι ότι έκανε γρήγορα 4 λάθη, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να επιστρατεύει τον Κώστα Σλούκα (9-13).

Η είσοδος του Έλληνα γκαρντ άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός των Ερυθρολεύκων στο παιχνίδι τροφοδότησε σωστά τόσο το Βεζένκοφ όσο και τον Φαλ και η ομάδα του Πειραιά έφερε το ματς στα ίσια (15-15). Ο Λαρεντζάκης με τη σειρά του με το που μπήκε στο ματς έκανε αισθητή την παρουσία του και με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (18-15).

Ο σερβιτόρος Σλούκας και το χτύπημα της κόμπρας από τον Λαρεντζάκη

Ο Ολυμπιακός σιγά σιγά άρχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Η είσοδος του Λαρεντζάκη και του Ταρίκ Μπλακ έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των Πειραιωτών. Ο Έλληνας γκαρντ βομβάρδιζε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ ο Αμερικανός σέντερ εκμεταλλευόταν τον όγκο του. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζήτησε από τους παίκτες του η μπάλα να πηγαίνει μέσα στο ζωγραφιστό και οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-20).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και προσπαθούσε να τρέξει στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν σκορ στον αιφνιδιασμό και μείωσαν από τους 15 στους 8 με σερί 7-0 (38-30). Ο Σλούκας συνέχισε να μοιράζει τις ασίστ σαν στραγάλια και έφτασε τις 7 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Λαρεντζάκης ήταν για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι ασταμάτητος επιθετικά (50-37).

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, ο Σλούκας έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ήταν καυτός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν σερί 5-0 και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 18 πόντους (55-37). Ο Τόμας Γουόκαπ 3′ μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τραυματίστηκε ύστερα από αγκωνιά του Ντένμον και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Η εξέλιξη αυτή χάλασε τον ρυθμό του αγώνα. Το Περιστέρι το εκμεταλλεύτηκε και έριξε τη διαφορά στους 10 (57-47).

Ο Κώστας Σλούκας ήταν σε απίστευτη κατάσταση και όποτε ο Ολυμπιακός κόλλαγε ήταν εκεί. Ο Έλληνας γκαρντ είτε με ασίστ είτε με καλάθια (15 πόντοι, 8 ασίστ) έδινε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περεταίρω στο σκορ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο ματς (74-56).

Ο Πίτερς στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε φωτιά και με συνεχόμενους πόντους (10 στο σύνολο) εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (83-64). Οι Ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν στην άμυνα (83-70) και όπως ήταν φυσικό ο Γιώργος Μπαρτζώκας τα έχωσε στους παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να αυξήσει και πάλι το προβάδισμα του και τελικά πήρε τη νίκη με 101-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Δαρλαμήτσος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Κάναν 2 (1/7 σουτ), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 13 (3/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 23 (2/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Μπλακ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπαουντ), ΜακΚίσικ 14 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 7, Ραντάνοβ 8, Πουλιανίτης 6 (1), Ντένμον 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντέιβις 9 (2), Τζούστον 6, Φρανσίσκο 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μωραΐτης 7 (1), Κασελάκης 6 (1), Γκιουζέλης, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 17/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 13/17 βολές, 28 ριμπαουντ (17 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη