17.8 C

Παναθηναϊκός – Δάφνη Αγίου Δημητρίου 75-67: Έκαναν το 2/2 οι Πράσινες

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 75-67. Οι Πράσινες είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και πήραν εύκολα το δεύτερο τους ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου να έχει τα ηνία στο σκορ (19-20). Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του στη δεύτερη περίοδο, δέχθηκε μόλις 14 πόντους και πέρασε μπροστά (38-34).

Η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε ίδια. Οι Πράσινες με εξαιρετική άμυνα κράτησαν σε απόσταση τη φιλοξενούμενη ομάδα (55-46). Στην τελευταία περίοδο, η Δάφνη Αγίου Δημητρίου δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, με την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη να παίρνει τη νίκη με 75-67.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Κάρτερ, η οποία σημείωσε 17 πόντους, ενώ είχε και 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Καλή παρουσία είχαν και οι Πότερ (16 πόντοι), Ριντ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Παυλοπούλου (14 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Λούνα (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Σπαθάρου (17 πόντοι, 11 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 38-34, 55-46, 75-67