14.3 C

Αταλάντα – Σασουόλο 2-1: Πάτησε στην κορυφή με ανατροπή (vid)

Η Αταλάντα επέστρεψε στην κορυφή της Serie A και μετά από 10 αγωνιστικές μπορεί να λέει πως η συγκομιδή της είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική αφού ήδη έχει 24 βαθμούς.

Οι Μπεργκαμάσκι υπέταξαν με ανατροπή με 2-1 τη μαχητική Σασουόλο εντός έδρας και πάτησαν στην κορυφή με ματς περισσότερο, παρουσιάζοντας πειστική εικόνα στην άμυνα, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και τρίτο γκολ στην κόντρα.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε βασικός για τους φιλοξενούμενους και σκόραρε μαγικό γκολ στο 41ο λεπτό: ο Ντ’ Αντρέα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Έλληνας αριστερός μπακ πήγε με φόρα στο δεύτερο δοκάρι κι έπιασε το σουτ στην κίνηση για να γράψει το 0-1.

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Σοπί να δίνει έτοιμο γκολ στον Πάσαλιτς για το 1-1. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τη… σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο (στα 30″) όταν ο Λούκμαν έγινε κάτοχος της μπάλας και έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, ντρίμπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε υπέροχα για το 2-1.