22.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: Πρώτη νίκη με Γκριγκόνις και… αυτοχειρία των Σέρβων

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το ρόδι στη φετινή Euroleague, καθώς ύστερα από ένα θρίλερ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 77-75. Οι Σέρβοι αυτοκτόνησαν στην τελευταία περίοδο, καθώς είχαν το προβάδισμα, αλλά με ακατανόητες επιλογές στην επίθεση «χάρισαν» τη νίκη στους Πράσινους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του τριφυλλιού. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Ράντονιτς ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Γκριγκόνις και Άντριους έκαναν το καλύτερη τους εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό – Απόλυτη ευστοχία στις βολές, «μαύρη» τρύπα τα λάθη

Ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα παρέταξε μία πεντάδα, όπου όλοι οι παίκτες σουτάρουν από μακριά. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός το «πλήρωσε» αυτό, καθώς οι Σέρβοι ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα (11-6). Οι γηπεδούχοι «χτύπαγαν» τους νωθρούς στην άμυνα Γκριγκόνις και Παπαγιάννη, με τον Ράντονιτς να τους κάνει άμεσα αλλαγή.

Ο Άντριους για πρώτη φορά έδειξε καλά στοιχεία με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ζημιά από κοντά όσο και από μακριά και πέτυχε έξι σερί πόντους (13-14). Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την υψομετρική υπεροχή του, ειδικά από την στιγμή που ο Παπαγιάννης ήταν στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις, είχαν κακές αποστάσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία τους βρέθηκαν πίσω στο σκορ (24-18).

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχε ένα μικρό ξέσπασμα, αλλά στη συνέχεια εμφάνισε και πάλι τις παθογένειες του. Οι Πράσινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι (28-29), αλλά η επιπολαιότητα και τα πολλά λάθη (8) έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανακτήσουν το χαμένο προβάδισμα τους (34-28). Χασάν Μάρτιν και Παπαγιάννης είχαν προσωπική μάχη. Ο ένας έκανε ότι ήθελε τον άλλον στην άμυνα και πετύχαιναν διαδοχικά καλάθια (38-36).

Ο Παναθηναϊκός στο φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε το χέρι του. Οι Πράσινοι με Λι και Γκριγκόνις πέτυχαν δύο σερί τρίποντα (τόσα είχαν πετύχει 18 λεπτά) και το τριφύλλι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο (38-42). Άντριους και Γκριγκόνις έκαναν μέχρι στιγμής το καλύτερο τους παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και ήταν ο κύριος παράγοντας μαζί με το 100% στις βολές (8/8), που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν την επιθετικής τους παραγωγή. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους (1/1 βολή, 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), ενώ ο Λιθουανός μέτρησε 9 πόντους δίχως να χάσει σουτ (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Ο Γκριγκόνις κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό

Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν μπορούσαν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους. Κάθε φορά που έχτιζαν μια μικρή διαφορά, δεχόντουσαν αμέσως μικρό σερί από τον Ερυθρό και η διαφορά έπεφτε στην ελάχιστη τιμή της (48-49). Ένας πρώην πράσινος έκανε όλη τη δουλειά για τους Σέρβους. Ο Μπεν Μπέντιλ κυριαρχούσε τόσο απέναντι στον Παπαγιάννη όσο και στον Γκουντάιτις και ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του γηπέδου (15 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να δείχνει, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, δυσκολία στο σκοράρισμα. Εκτός από τον Γκριγκόνις κανείς από τους άλλους δεν μπορούσε να αποτελέσει σημείο αναφοράς στην επίθεση του τριφυλλιού. Ο Ματέους Πονίτκα έκανε αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (!). Ο Πολωνός φόργουορντ στο ξεκίνημα της περιόδου πέτυχε έξι σερί πόντους και ξεκόλλησε επιθετικά τους Πράσινους (63-63).

Ο Ράντονιτς είχε επιλέξει τον Γιώργο Καλαϊτζάκη στη θέση «4», μία σκέψη που δεν λειτούργησε λεπτό. Ο Πέτρουσεφ εκμεταλλευόταν την υψομετρική διαφορά και κέρδισε πόντους στο ποστ, αλλά έπαιρνε εύκολα και τα ριμπάουντ. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό. Τρία συνεχόμενα λάθη έδωσαν εύκολους πόντους στον Ερυθρό, που προηγήθηκε με 68-63.

Από άφαντος… ήρωας ο Ματέους Πονίτκα

Ο Χασάν Μάρτιν πήρε την σκυτάλη από τον Μπέντιλ και στα τελευταία λεπτά δήλωσε παρών. Ο Αμερικανός σέντερ έδειξε την ευχέρεια του στο σκοράρισμα (12 πόντοι) και κράταγε τον Ερυθρό μπροστά στο σκορ (71-66). Ο Γκουντάιτις πάλευε μόνος του με τα θηρία στη ρακέτα και κατάφερε να βγει νικητής σε αρκετές μονομαχίες και κράταγε ζωντανό τον Παναθηναϊκό (73-71). Ο Πονίτκα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν άλλος άνθρωπος. Ο Πολωνός 21.3” πριν το τέλος έκανε το κλέψιμο πάνω στον Μπέντιλ και πέτυχε το πιο σημαντικό καλάθι για τον Παναθηναϊκό, καθώς τον έβαλε μπροστά με 75-73. Ο Αμερικανός σέντερ είχε την ευκαιρία να πάρει το αίμα του πίσω, αλλά πέτυχε 1/2 βολές και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στα 6” πριν το τέλος (74-75).

Ο Λι πήγε με τη σειρά του στη γραμμή των βολών, όπου ήταν απόλυτα ψύχραιμος (74-77). Στο 1,8” ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ στον Ντρόμπριτς. Ο Σέρβος ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη επίτηδες, αλλά ο Γουίλιαμς πήρε το ριμπάουντ και κράτησε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό (75-77).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1/4 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 7 (0/5 τρίποντα), Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 9 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντριους 8 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (3/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 19/26 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/37 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 21/28 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη