17.8 C

Μονακό – Εφές 95-92: Με ηγέτη Τζέιμς πήρε το θρίλερ στην παράταση (vids)

Ύστερα από ένα πραγματικό ντέρμπι η Μονακό επικράτησε της Αναντολού Εφές με 95-92 στην παράταση. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν μία μοναδική παράσταση και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους. Ο Μάικ Τζέιμς στα κρίσιμα σημεία βγήκε μπροστά και έδωσε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στους Μονεγάσκους.

Η Εφές ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Γουίλ Κλάιμπερν μπήκε φουριόζος στον αγώνα και με 8 γρήγορους πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Μονεγάσκων (6-15). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν και η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (12-20).

Η Μονακό στη δεύτερη περίοδο ξύπνησε και παρουσίασε τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Με αιχμή του δόρατος τους Μόερμαν και Χολ κατάφεραν να τρέξουν ένα εντυπωσιακό σερί 15-2 και έφεραν τούμπα το ματς (27-22). Η Εφές απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οι ψηλοί της (Εμπαγιέ και Πλάις) πέτυχαν 8 σερί πόντους και έβαλαν φρένο στην επιθετική δυστοκία της τουρκικής ομάδας (32-30). Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 36-35 υπέρ των Μονεγάσκων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει (47-45). Ο Κλάιμπερν πήρε ξανά μπρος για την Εφές, έφτασε τους 16 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός. Η Μονακό έκανε μεγάλη ζημιά από το ζωγραφιστό και πήρε «αέρα» 7 πόντων (57-50). Ο Μπουμπουά με ένα μικρό ξέσπασμα έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (58-60).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες να δίνουν σπουδαίες μάχες (73-71). Ο άστοχος Μάικ Τζέιμς στην πιο κρίσιμη στιγμή βγήκε μπροστά. Ο Αμερικανός γκαρντ 29” πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έφερε το ματς στα ίσια (82-82). Ο Μίσιτς αστόχησε σε τρίποντο 3” πριν το τέλος, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μάικ Τζέιμς, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Ο Μάικ Τζέιμς το πήρε προσωπικά στην παράταση και με συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό (88-84). Ο Μίτσις με δικό του σερί ισοφάρισε, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ και πάλι σκόραρε για τους Μονεγάσκους (90-88). Στη συνέχεια ακολούθησαν συνεχόμενες βολές. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά πήραν τη νίκη με 95-92.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Περούγκα, Κορομηλάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 36-35, 58-58, 82-82 (κ.α), 95-92

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 9 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόιντ 3 (1), Μπλοσομγκέιμ 6 (3/4 δίποντα), Ντιάλο 15 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μοερμάν 14 (3/6 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 14 (7/8 δίποντα), Στραζέλ 2, Χολ 9 (4/4 δίποντα), Τζέιμς 19 (4/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράιαντ 1, Κλάιμπερν 27 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αρνα, Τουντσέρ, Πλάις 10 (4/8 δίποντα), Μίτσιτς 20 (5/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγιέ 13 (2/4 τρίποντα), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 9 (4/4 δίποντα), Ντάνστον

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 29/53 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 16/22 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 18/36 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 17/24 βολές, 38 ριμπάουντ (29+9), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 5 τάπες.