18.4 C

Χατάι – Δάφνη Αγ.Δημ. 80-45: Βαριά ήττα και αποκλεισμός από το Eurocup

Μετά τις Εσπερίδες και η Δάφνη Αγίου Δημητρίου αποκλείστηκε από τους ομίλους του Eurocup γυναικών. Η ελληνική ομάδα υπέστη βαριά ήττα στην Τουρκία από τη Χατάι (80-45) και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου άντεξε μόλις ένα δεκάλεπτο κόντρα στην ισχυρή Χατάι (21-18). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες σημείωσαν μόλις τρεις πόντους με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 17 (38-21). Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικώς η τουρκική ομάδα επικράτησε με 80-45.

Πρώτη σκόρερ για τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου ήταν οι Γουέλς με 19 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε η Κάστρο. Στην αντίπερα όχθη, η Γκάτλινγκ ξεχώρισε με 16 πόντους.

Χατάι – Δάφνη Αγ.Δημ. 80-45

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία) Σταν (Ρουμανία), Βάβροβα (Τσεχία)
Δεκάλεπτα: 21-18, 38-21, 59-37, 80-45
Δάφνη Αγ. Δημ.: Λούνα Κάστρο 11(1), Μεμίνι, Οικονομάκη Ζ. 2, Παγώνη 2, Σβορώνου, Γκριτζά 2, Κάραλη, Οικονομάκη Κ. 3(1), Σπαθάρου 6(2), Γουέλς 19(2).