18.2 C

Υδραϊκός – Ορτίτζα 10-22: Με το αριστερό στα προκριματικά του Euro Cup

Ο Υδραϊκός στην πρεμιέρα του στον προκριματικό όμιλο της πρώτης φάσης του Euro Cup ηττήθηκε με 22-10 από την Ορτίτζα. Η ιταλική ομάδα από το δεύτερο οκτάλεπτο άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα του κόουτς Καραμάνη στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν άκρως ανταγωνιστική και έμεινε κοντά στο σκορ (2-3). Σιγά σιγά, όμως, η Ορτίτζα άρχισε να ξεδιπλώνει το πλούσιο επιθετικό της ταλέντο. Στη δεύτερη περίοδο σημείωσε 7 γκολ και ξέφυγε με 4 γκολ (6-10). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για τους Ιταλούς. Ο Υδραϊκός δεν μπόρεσε να αντισταθεί και τελικά ηττήθηκε με 22-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-7, 1-6, 2-6.

Υδραϊκός (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Μπεκές, Σουζούκι 2, Αλ. Παπαδημητρίου, Γκαράνης 1, Παπαβασιλείου, Μπλάνης 2, Ρομπόπουλος 2, Δημακόπουλος, Τακάτα 3, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης.

Ορτίτζα (Στέφανο Πικάρντο): Τεμπέστι, Τζιριμπάλντι, Καρνεζέκι, A. Κοντέμι 2, Ντι Λουτσάνο 2, Βέλκιτς 3, Φερέρο 1, Γκορία Πούγκα 1, Φρ. Κοντέμι 5, Ρόσι 3, Βίντοβιτς 3, Ναπολιτάνο 2, Ρουτζιέρο.