18.9 C

Ολυμπιακός – Σέπσι 73-54: Ραψωδία της ασύλληπτης Γκούσταφσον και μια ανάσα από τους ομίλους της Euroleague!

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους της Ευρωλίγκας έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά στον πρώτο αγώνα του προκριματικού ομίλου επικράτησε εύκολα της Σέπσι με 73-54. Κορυφαία για τις νταμπλούχες Ελλάδας ήταν η φανταστική Μέγκαν Γκούσταφσον, η οποία τέλειωσε το ματς με double double (29 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες.

Η σέντερ του Ολυμπιακού διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, έχασε μόλις έξι σουτ (13/19 δίποντα) και σκόρπισε… τρόμο!

Με αυτήν τη νίκη οι Ερυθρόλευκες κρατούν την τύχη στα χέρια τους, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι θα παίξουν με τον αδύναμο Ερυθρό Αστέρα (13/10, 21:00) και με νίκη εξασφαλίζουν την πρωτιά και την είσοδο τους στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο πρώτος του προκριματικού ομίλου παίρνει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα και οι άλλες δύο ομάδες πάνε στους ομίλους του Eurocup. Μάλιστα, ο 3ος πηγαίνει στον όμιλο όπου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική κυκλοφορία στα πρώτα λεπτά και έβρσικε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (11-6). Η ομάδα του Ζίμπαρτς συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (20-10). Μία μικρή αδράνεια, όμως, στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ξανά έβαλε τη Σέπσι στο παιχνίδι (20-15).

Οι Ερυθρόλευκες δεν επέτρεψαν στις τυπικά φιλοξενούμενες να κάνουν την ανατροπή. Με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 15-4 κατάφεραν να ανακτήσουν γρήγορα τη διψήφια διαφορά τους (37-23). Η Γκούσταφσον ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε κοντά στο double double (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία στο σκορ, παρότι η Σέπσι κατάφερε να πλησιάσει (39-30).

To πάρτι της σέντερ του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Γκούσταφσον έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και εκτόξευσε τη διαφορά για τις Ερυθρόλευκες κοντά στους 20 πόντους (58-39).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτριες του κόουτς Ζίμπαρτς είχαν τον πλήρη έλεγχο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 73-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-30, 58-39, 73-54

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελίκοβ, Τοθ, Κούκελτσικ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 29 (13/19 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 7 (6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 7 (1), Στραουτμάνε 4, Σύρρα, Αγιούσο 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Δίελα 2, Σουκ 6 (10 ριμπάουντ), Σταμάτη 3 (1), Σταμολάμπρου 6

ΣΕΠΣΙ (Μάικς): Ντότσια Κέιβ 14 (5/15 σουτ, 14 ριμπάουντ), Χρίστοβα 7 (3/13 σουτ), Γέσπερσεν 18 (7/19 σουτ), Τζόουνς 5 (2/11 σουτ), Μουνούνγκα 2 (11 ριμπάουντ), Γκίζιλα 6 (2/8 σουτ), Γκόντρι-Παράου, Κμέτοβσκα 2