16.9 C

Σπαρτάκ Μιγιάβα – Παναθηναϊκός 1-3: Βήμα πρόκρισης στη Σλοβακία με 20 πόντους του Ερνάντες

Σε ρυθμούς… προπόνησης ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «32» του Challenge Cup. Οι Πράσινοι στο πρώτο επίσημο παιχνίδι τους επιβλήθηκαν με 3-1 της Σπαρτάκ Μιγιάβα στη Σλοβακία και στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ (19/10) θέλουν δύο σετ για να περάσουν στην επόμενη φάση όπου περιμένει η τσέχικη Οντολένα Βόντα.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από τους πρώτους πόντους (οι πρωταθλητές Ελλάδας αντιμετώπιζαν την τρίτη ομάδα στο περυσινό πρωτάθλημα Σλοβακίας) και στο τάραφλεξ επιβεβαιώθηκε η πράσινη ανωτερότητα.

Ο Φερνάντο Ερνάντες με 20 πόντους και 55% στην επίθεση ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο ντεμπούτο του, ενώ 14 είχε ο Φράγκος, 12 ο Ρανγκέλ και 10 ο Κόβαρ για ένα σύνολο που έκλεισε το ματς με 15 άσους και 12 μπλοκ.

Για τους Σλοβάκους οι Βίσκουπ και Βάτζκα έκλεισαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (15 και 12 αντίστοιχα) με τον λίμπερο Σίμα να είναι ο αδύναμος κρίκος (έδωσε 8 άσους).

Με 4 άσους (δύο του Κόβαρ, έναν του Μπάση κι έναν του Γιάκομπσεν) και 65% στην επίθεση (παρά το 31% στην υποδοχή) οι Πράσινοι έκαναν το 0-1 στα σετ με 16-25 και στο δεύτερο με όπλο το μπλοκ (7), σταθερή πίεση από το σέρβις (πολύ καλό ματς του Φράγκου σε αυτό τον τομέα) και πάνω από 60% στην επίθεση έκαναν το 0-2 (11-25).

Οι Σλοβάκοι αντέδρασαν στο κρίσιμο σημείο του τρίτου σετ κι αφού «ζέσταναν» τον Βίσκουπ και εμφανίστηκαν ανώτεροι στην επίθεση μείωσαν σε 1-2 (25-21). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν άφησε τους γηπεδούχους να ελπίζουν για κάτι περισσότερο και με εμφάνιση ανάλογη με αυτή του δεύτερου σετ σφράγισαν τη νίκη στη Mestska Sportova Hala.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

ΤΑ ΣΕΤ: 16-25, 11-25, 25-21, 14-25 σε 96′

*Οι πόντοι της Σπαρτάκ Μιγιάβα προήλθαν από 5 άσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου και του Παναθηναϊκού από 15 άσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Οσίποφ): Βάτζκα 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ, 44% υπ.-33% άριστες), Βίσκουπ 15 (13/28 επ., 2 άσοι), Ζίμαν 4 (3/8 επ., 1 άσος), Κοντς 6 (6/13 επ., 41% υπ.-19% άριστες), Βάλο 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ) / Σίμα (38% υπ.-19% άριστες), Πόλακ, Μ. Ντόνετς, Α. Ντόνετς, Ρίμαν, Πάνκο (λ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (8/11 επ., 2 άσοι, 33% υπ.-25% άριστες), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (6/7 επ., 6 μπλοκ), Φράγκος 14 (8/17 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.-31% άριστες), Ερνάντες 20 (12/22 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ., 55% υπ.-9% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσοι), Μάρκου 2 (2/2 επ.), Κωστόπουλος 1 (1/3 επ.)