20.7 C

Έβερτον – Μάντεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Νίκη με ανατροπή, ιστορικό γκολ για Ρονάλντο (vids)

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε με 2-1 της Έβερτον εκτός έδρας. Οι Κόκκινοι Διάβολοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έκαναν γρήγορα την ανατροπή με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει ιστορικό γκολ.

Η Έβερτον μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Δράστης για τους γηπεδούχους ήταν ο Άλεξ Ιγουόμπι. Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέκα λεπτά αργότερα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Άντονι.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44′) έκανε το 2-1 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έγραψε ιστορία. Αυτό το γκολ ήταν το 700ο σε συλλογικό επίπεδο για τον θρύλο του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι και η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε τη νίκη με 2-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 8/10

Νιούκαστλ – Μπρέντφορντ 5-1 (21′, 56′ Γκιμαράες, 28′ Μέρφι, 82′ Αλμιρόν, 90′ αυτ. Πίνοκ / 54′ πέν. Τόνεϊ)

Μπόρμουθ – Λέστερ 2-1 (67′ Μπίλινγκ, 71′ Κρίστι / 10′ Ντάκα)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 4-0 (20′ Κανσέλο, 32′ Φόντεν, 49′ Μαχρέζ, 65′ Χάλαντ)

Τσέλσι – Γουλβς 3-0 (45+3′ Χάβερτς, 54′ Πούλισιτς, 90′ Μπρόγια)

Μπράιτον – Τότεναμ 0-1 (22′ Κέιν)

Κυριακή 9/10

Γουέστ Χαμ – Φούλαμ 3-1 (29′ πεν. Μπόουεν, 62′ Σκαμάκα, 90+1′ Αντόνιο / 5′ Περέιρα)

Κρίσταλ Πάλας – Λιντς 2-1 (24′ Εντουάρ, 76′ Έζε / 10′ Στρούικ)

Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-2 (1′ Μαρτινέλι, 45+5′, 76′ πεν. Σάκα / 34′ Νούνιες, 53′ Φιρμίνο)

Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (5′ Ιγουόμπι / 15′ Άντονι, 44′ Ρονάλντο)