18.8 C

Ολυμπιακός – Παναθλητικός 77-66: Με το δεξί οι Ερυθρόλευκες στο πρωτάθλημα

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού στην Α1, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Παναθλητικού με 77-66. Οι Ερυθρόλευκες δυσκολεύτηκα, αλλά με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο καθάρισαν το ματς.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς μπήκαν δυνατά στον αγώνα με με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν με 19-13. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε. Ο Παναθλητικός βρήκε λύσεις και κατάφερε να φέρει τούμπα τον αγώνα (32-34).

Στο ημίχρονο φαίνεται πως ο προπονητής του Ολυμπιακού ξύπνησε τις παίκτριες του. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά έκανε ότι ήθελε και όχι μόνο ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα, πήρε και διψήφια διαφορά (55-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ερυθρόλευκες διαχειρίστηκαν το ματς και πήραν τη νίκη με 77-66.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία ήταν πρώτη σκόρερ με 17 πόντους, ενώ είχε και 5 ασίστ. Καλή παρουσία είχαν ακόμα οι Σουκ (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μπακούρ (11 πόντοι) και Σπυριδοπούλου (10 πόντοι).

Για τον Παναθλητικό ξεχώρισε η Ρόμπινσον, η οποία είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ!