18 C

Μακάμπι – Νες Ζιόνα 95-87: Δύσκολη νίκη, τραυματίστηκε ο Χίλιαρντ (vid)

«Πύρρειο» νίκη πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε της Νες Ζιόνα με 95-87, αλλά έχασε με τραυματισμό τον Νταρούν Χίλιαρντ. Η ομάδα του Κάτας δυσκολεύτηκε, αλλά έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε τη νίκη.

Η Νες Ζιόνα για τρία δεκάλεπτα έβαλε δύσκολα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (59-76). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα και κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή (95-87) και ξεκίνησαν με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Τα άσχημα νέα για τη Μακάμπι ήταν ο τραυματισμός του Νταρούν Χίλιαρντ. Ο Αμερικανός αγωνίστηκε μόλις έξι λεπτά, καθώς δέχθηκε χτύπημα στο γόνατο και δεν ξανά αγωνίστηκε στο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζαρέλ Μάρτιν με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ρόμαν Σόρκιν (21 πόντοι) και Μπόλντγουιν (15 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 44-45, 59-76, 95-87