16.4 C

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-2: Έσπασε το αρνητικό σερί με γκολ του Μοντέστ στο 95′! (vid)

Οι Βεστφαλοί γύρισαν από το 0-2 και με buzzer beater γκολ του Μοντέστ έσωσαν τον βαθμό για να βάλουν τέλος σε ένα σερί οχτώ αγώνων με ισάριθμες ήττες απέναντι στους Βαυαρούς

Η Ντόρτμουντ το άξιζε και το πήρε! Ένας βαθμός αντί για… τρεις στο ντέρμπι με την Μπάγερν και το πρωτάθλημα θα συνεχίσει να συγκεντρώνει μεγάλο ενδιαφέρον. Οι Βεστφαλοί έδειξαν μέταλλο κόντρα στους Βαυαρούς και γύρισαν από το 0-2 για να σώσουν έναν βαθμό με το 2-2 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Τέρζιτς μετρούσε οχτώ σερί αγώνες με ισάριθμες ήττες στα τελευταία ντέρμπι με την Μπάγερν αλλά αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ήταν καλύτερη στο χορτάρι, βρήκε ευκαιρίες παρά το πολύ σκληρό παιχνίδι των Βαυαρών. Κόντρα στη ροή του ματς με σουτ εκτός περιοχής ο Γκορέτσκα έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν για το 0-1 του πρώτου μέρους (παρθενικό γκολ του στη φετινή σεζόν) ενώ στο 53′ ο Σανέ με δυνατό συρτό σουτ πέτυχε το 0-2.

Η Ντόρτμουντ έδειξε μέταλλο μετά από εκείνο το σημείο και στο 74′ μείωσε με τον Μουκοκό που σε ηλικία 17 ετών και 323 ημερών έγινε ο νεότερος που βρίσκεται δίχτυα σε Der Klassiker.

Ο Μοντέστ έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά (ο Νόιερ απέκρουσε εντυπωσιακά εξ επαφής) αλλά η αποβολή του Κομάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90′ κράτησε ζωντανή την Ντόρτμουντ που πίεσε και δικαιώθηκε όταν στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σλότερμπεκ γέμισε γλυκά στο δεύτερο δοκάρι και ο πρώην φορ της Κολωνίας μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για να ξεσπάσουν άπαντες σε πανηγυρισμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7/10

Χόφενχαϊμ – Βέρντερ Βρέμης 1-2 (33′ Νταμπούρ / 18′ Ντουκς, 88′ πεν. Φέλκρουγκ)

Σάββατο 8/10

Λεβερκούζεν – Σάλκε 4-0 (38′ Ντιαμπί, 41′, 52′ Φρίμπονγκ, 90′ Παουλίνιο)

Μάιντς – Λειψία 1-1 (45′ Ίνγκβαρτσεν / 80′ Ενκουνκού)

Μπόχουμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-0 (71′ Χόφμαν, 87′ αυτ. Εντικά, 90+1′ Φόρστερ)

Άουγκσμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 1-1 (55′ Γκούμνι / 27′ Γκέρχαρντ)

Ντόρτμουντ – Μπάγερν 2-2 (74′ Μουκοκό, 90+5′ Μοντέστ / 33′ Γκορέτσκα, 53′ Σανέ)