20.9 C

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 85-77: Με νίκη-θρίλερ το ντεμπούτο Σπανούλη στην Basket League (vids)

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε με νίκη την προπονητική του καριέρα στην Basket League, παρότι το Περιστέρι τα χρειάστηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ (85-77). Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δυσκολεύτηκε, αλλά στο τελευταίο λεπτό ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος και καθοριστικός ο Ντένμον.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Ντένμον (4 πόντοι) προηγήθηκε με 9-5. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων και σημείωσε μόλις 13 πόντους (19-13).

Ο Φράνκε και ο Ρένφρο προσπαθούσαν να φέρουν τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ, αλλά η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν ήταν καλή. Οι παίκτες του Περιστερίου έβρισκαν τρόπους να τη διασπάσουν και κρατούσαν σταθερά σε απόσταση την ομάδα της Θεσσαλονίκης (40-32). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ομάδα του Λυκογιάννη έτρεξε ένα μεγάλο σερί και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (44-42).

Ο ΠΑΟΚ είχε ισορροπίσει το παιχνίδι και προσπαθούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή του. Ο Ντένμον, όμως, είχε διαφορετική άποψη και με τους 16 πόντους του κρατούσε το προβάδισμα για το Περιστέρι (55-53). Ο Δικέφαλος του Βορρά τελικά τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν, είχαν φανερή έλλειψη δημιουργίας και οι Θεσσαλονικείς έφεραν τούμπα το ματς (57-60).

Ο Χαντς έκανε όργια για τον ΠΑΟΚ και είχε ήδη 22 πόντους για τον Δικέφαλο του Βορρά (63-67). Ο Φράνκε πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και με δύο μεγάλα τρίποντα (23 πόντοι) έδωσε προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά (69-73). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν τα παράτησε και 1,24′ πριν το τέλος πέρασε ξανά μπροστά με καλάθι του εξαιρετικού Ντένμον (74-73).

Ο Φρανσίσκο πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι, καθώς με προσωπική ενέργεια σκόραρε 47,3” πριν το τέλος και έδωσε αέρα τριών πόντων στο Περιστέρι (76-73). Ο Ντένμον έβγαλε απίστευτη άμυνα, καθώς έσβησε τα φώτα στον Ράιλι, σε μία φάση που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα του αγώνα.

Το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα του και τελικά πήρε τη νίκη με 85-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (4/5 δίποντα, 10/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Ντένμον 23 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Κασελάκης 10 (3/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 5, Τζούστον 4, Φρανσίσκο 12 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μωραΐτης 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 2, Γκιουζέλης

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Χαντς 24 (8/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Χρηστίδης, Σαλούστρος 2, Ράιλι 6 (1/7 σουτ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Τσιακμάς 3 (1), Πόλι, Σλαφτσάκης 5, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης, Ρένφρο 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/35 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 27/35 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/33 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 10/18 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη