17 C

Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου 89-84: Πήραν το θρίλερ στην παράταση οι Νικαιώτες (vid)

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Ιωνικός επικράτησε στην παράταση στο κλειστό του «Πλάτωνα» του Κολοσσού Ρόδου με 89-84. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο, στο οποίο βρήκαν μεγάλα σουτ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Νησιώτες στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά σε αυτή η ομάδα του Τσίκληρα έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε τη νίκη!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (7 πόντοι) και έδωσε τα ηνία στον Ιωνικό (12-7). Η ομάδα της Νίκαιας συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου παρέμενε κοντά στο σκορ (22-18).

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν άποντος στο παιχνίδι, αλλά ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία. Ο Έλληνας γκαρντ είχε πέντε ασίστ και μοίραζε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Ο Κολοσσός αντίθετα είχε πρόβλημα στη δημιουργία (6 ασίστ στο σύνολο) και δυσκολευόταν να βρει εύκολους πόντους (33-26). Οι γηπεδούχοι έπαθαν καθίζηση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Η ομάδα της Ρόδου με ένα μεγάλο σερί 10-0 έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (38-40).

Ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-0 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα (38-48). Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση, λειτούργησε καλύτερα επιθετικά και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς (49-51). Ο Αρσενόπουλος ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο και με το τρίτο του τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (57-57).

Ο Ιωνικός ολοκλήρωσε την ανατροπή του και με τον εκπληκτικό Καπελάν, που έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 68-65 επτά λεπτά πριν το φινάλε. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο κλειστό του «Πλάτωνα», με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα (70-70).

Αρσενόπουλος και Μαυροκεφαλίδης πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα και έβαλαν σε θέση οδηγού τον Ιωνικό (78-72). Ο Γιαννόπουλος απάντησε με δικό του τρίποντο και στη συνέχεια αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ οι Νικαιώτες. Στα 22,8” πριν το τέλος ο Μαυροκεφαλίδης έκανε φάουλ, ώστε να μην δεχθεί τρίποντο η ομάδα του, αλλά αυτό χρεώθηκε ως αντιαθλητικό!

Ο Δημήτρης Κατσίβελης από τη γραμμή των βολών, όμως, δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Ο Κολοσσός είχε ακόμη μία ευκαιρία, καθώς ο Αρσενόπουλος έκανε φάουλ στο τρίποντο του Γιαννόπουλου και τον έστειλε στη γραμμή για τρεις βολές. Ο παίκτης της ομάδας της Ρόδου έβαλε και τις τρεις και έκανε το 78-78 12,5” πριν το φινάλε. Ο Καπελάν αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν. Ο Ιωνικός, όμως, με δύο τρίποντες βόμβες (Σίμονς και Λέισι) κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ (86-80). Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη σπουδαία νίκη με 89-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78, 89-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Κάπελαν 17 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 12 (4/6 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 19 (3/122 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 39:54), Μάντζαρης 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόκινς 13 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέμπης 3 (10, Σίμονς 7 (2), Λέισι 12 (2), Λότον

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8 (4/8 δίποντα), Μορέιρα 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 19 (3/11 τρίποντα, 6/6 βολές), Όσμπορν 10 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μπιλλής, Μπαρσέλο 9 (1), Χατζηδάκης, Τιγκ 8 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Στεφάνοβιτς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/35 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 23/28 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 18/24 βολές, 46 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη