18.1 C

Λαύριο – Προμηθέας 80-90: Με το δεξί οι Πατρινοί (vids)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Basket League ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 80-90. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και άντεξαν στην αντεπίθεση της ομάδας του Σερέλη στην τελευταία περίοδο. Κάουαν, Σίμπσον και Κουμπόλκα ξεχώρισαν για τους νικητές.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα αποφάσισαν να τρέξουν το γήπεδο και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω (9-5). To παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (16-16). Το Λαύριο με επί μέρους σκορ 10-5 και τον Κόουλ να «βομβαρδίζει» (8 πόντοι) κατάφερε να κλείσει την περίοδο μπροστά στο σκορ (26-21).

Ο «βομβαρδισμός» έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ένα τρίποντο να διαδέχεται το άλλο και για τις δύο ομάδες (29-29). Οι παίκτες του Προμηθέα στην επίθεση διεκδικούσαν όλα τα ριμπάουντ (8 επιθετικά) και με δεύτερες ευκαιρίες έφεραν τούμπα το ματς (33-36). Το Λαύριο επιθετικά έβρισκε σκορ μόνο από την περιφέρεια, με τους Πατρινούς να έχουν περισσότερες λύσεις στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-54).

Ο Προμηθέας προηγήθηκε και με 13 πόντους, αλλά το Λαύριο έβγαλε αντίδραση. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν φανταστική και με σερί 11-0 μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (56-58). Ο Γερομιχαλός ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε τους 13 πόντους και οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (62-64). Οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Σίμπσον (15 πόντοι με 5/9 τρίποντα) διατήρησαν τα ηνία στο σκορ (66-73).

Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα, αλλά το Λαύριο πίεζε και έμενε κοντά στο σκορ (71-78). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και η ομάδα του Γιατρά κατάφερε να χτίσει και πάλι διψήφια διαφορά (75-85). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη με 80-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μάνος, Τσολάκος

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 19 (8/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 16 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντούραμ 4, Σπρίντζιος, Κουρ 6, Γκρέι 2, Απόστολος Νικολαΐδης, Αλέξανδρος Νικολαΐδης 5 (1/7 σουτ), Πιλάβιος 4, Ζάρας 8 (2), Γερομιχαλός 16 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 20 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοντίτ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μουράτος, Σίμπσον 15 (5/9 τρίποντα), Κουλμπόκα 20 (3/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 9 (1), Γκίκας 5 (1), Χέλεμς 3, Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/47 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 7/8 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 16/37 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 22/26 βολές, 47 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 11 λάθη