21.8 C

Εφές – Ερυθρός Αστέρας 72-59: Με το δεξί οι πρωταθλητές Ευρώπης (vid)

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια να υπερασπιστεί το στέμμα της η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 72-59. Οι Σέρβοι ήταν αρκετά μαχητικοί, αλλά δεν είχαν το βάθος του πάγκου της τουρκικής ομάδας. Κλάιμπερν και Μίτσιτς ηγήθηκαν για τους νικητές.

Το παιχνίδι ήταν κάκιστο στα πρώτα λεπτά, με την Αναντολού Εφές να μένει χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά (0-5). Ο Κλάιμπερν ξεκόλλησε τους Τούρκους και με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (7-8). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που πέτυχε κι αυτός γρήγορα πέντε πόντους (12-12). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία στο σκορ, καθώς είχε κολλήσει επιθετικά (17-14).

Ο Κλάιμπερν έκανε ότι ήθελε τη σερβική άμυνα (9 πόντοι 3/4δ., 1/2τρ.) και είχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του (21-21). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι άκρως ανταγωνιστικός (33-31). Ο Αταμάν 1,53′ πριν το τέλος του ημιχρόνου αναγκάστηκε να αποσύρει τον Πολονάρα, ο οποίος φορτώθηκε με 3 φάουλ! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να έχουν ισχνό προβάδισμα (35-34).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο δίχως κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει (41-39), με Κλάιμπερν και Μπέντιλ να το έχουν πάρει προσωπικά (14 και 13 πόντοι αντίστοιχα). Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, με την τουρκική ομάδα να έχει τα ηνία στο σκορ (56-50).

Η Εφές στην τελευταία περίοδο μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μεγάλο σερί και βρέθηκαν σε διψήφια απόσταση για πρώτη φορά (63-52). Η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και δεν κινδύνεψε μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τελικά η ομάδα του Αταμάν πήρε τη νίκη με 72-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 19 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 16 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγιέ 6 (1), Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 6 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 4.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς 6 (2), Άνταμς 9 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίτροβιτς 3 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάζιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρκοβιτς (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 6 (6 ριμπάουντ), Τόπιτς, Μπέντιλ 13 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/37 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 14/32 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 15 λάθη, 2 μπλοκ.