16.7 C

Βαλένθια – Μπασκόνια 71-81: Οι Βάσκοι πήραν το ισπανικό ντέρμπι

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 81-71. Οι Βάσκοι είχαν τα ηνία του σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και τα διατήρησαν μέχρι το τέλος. Ο Μάικ Κότσαρ και ο Ρόκας Γιεντράιτις (21 και 19 πόντοι αντίστοιχα) ηγήθηκαν των φιλοξενούμενων και οδήγησαν την ομάδας τους στη νίκη.

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 10-3. Η απάντηση ήταν άμεση από την Μπασκόνια και με δικό της σερί 8-0 πέρασε μπροστά (10-11). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (21-19).

Οι Νυχτερίδες συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ και μάλιστα ξέφυγαν στο σκορ με τρίποντο του Ραμπενό (31-22). Η Μπασκόνια, όμως, έκανε ένα αδιανόητο τελευταίο 5 λεπτό στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι Βάσκοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 17-2 και ανέτρεψαν την κατάσταση (33-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Βαλένθια προσπαθούσε να κάνει την ανατροπή, αλλά η Μπασκόνια είχε τις λύσεις και κράταγε τα ηνία στο σκορ (56-59). Οι Βάσκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα και με εξαιρετική άμυνα το διατήρησαν και πήραν τη νίκη με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 10 (1), Κλαβέρ 3 (1), Πουέρτο 5 (1), Πρέπελιτς 12 (1/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Βεμπ 3 (1), Λόπεθ-Αρόστεγκι, Τζόουνς 5, Βαν Ρόσομ 5 (1), Ράντεμπο 10 (2), Ντούμπλιεβιτς, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 14 (4/7 δίποντα)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σεντεκέρσκις 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 5 (1), Ντίεζ, Τόμπσον 8 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κότσαρ 21 (10/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κοστέλο 3, Γκιεντράιτις 19 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χομς 8 (2), Κούρουκς

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 16/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/26 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 26/45 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 5/10 βολές, 39 ριμπάουντ (32+7), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.