23.3 C

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις Κάουνας 84-83: Πήραν το θρίλερ οι Ισραηλινοί (vids)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-83. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Λιθουανοί επέστρεψαν από το -10, αλλά ο Πόιθρες με 2 βολές 1’11” πριν το τέλος έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένα σουτ και οι Ισραηλινοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος του ματς ο Λορέντζο Μπράουν με 13 πόντους και 11 ασίστ.

Οι άμυνες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης πήγαν περίπατο. Οι δύο ομάδες πετύχαιναν εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι υψηλό (11-10). Η Μακάμπι ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και είχε τα ηνία στο σκορ (19-15). Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και συνολικά σημειώθηκαν 57 πόντοι (30-27).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έπαθε καθίζηση στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, οι Ισραηλινοί δέχθηκαν επί μέρους σκορ 15-5 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (35-42). Η ομάδα του Κάτας κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και μάζεψε τα πράγματα πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-48).

Οι Ισραηλινοί στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν πολύ καλύτεροι και με σφιχτή άμυνα πήραν τον έλεγχο στο ματς. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς είχαν ήδη 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπράουν, Μπόλντγουϊν, Πόιθρες και Κόλσον). Η Ζαλγκίρις έδειχνε να δυσκολεύεται και βρέθηκε να χάνει και με διψήφια διαφορά (65-53). Οι Λιθουανοί έβγαλαν μία μίνι αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Λεκαβίτσιους (8 πόντοι) πλησίασε στο σκορ (71-65).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκοπό να τελειώσει το ματς. Η ομάδα του Ισραήλ γρήγορα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (80-68). Η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 8-0 και από το πουθενά επέστρεψε ξανά στη διεκδίηση του ματς (80-76).

Οι Λιθουανοί δεν σταμάτησαν εκεί. Με εξαιρετικές άμυνες έφεραν τούμπα το ματς και έκαναν την πλήρη ανατροπή (82-83). Ο Πόιθρες με βολές έκανε το 84-83 για τη Μακάμπι 1,11′ πριν το τέλος του ματς. Στο τελευταίο λεπτό υπήρξαν εκατέρωθεν χαμένα σουτ, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 71-65, 84-83

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Μπάλντουιν 15 (3), Μάρτιν 3, Μένκο 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 8 (2), Χόλινς 2, Πόιθρες 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα), Κόλσον 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 17 (1), Λεκαβίτσιους 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σμιτς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντίμσα 13 (3), Κάβανο 2, Μπουτκεβίτσιους 5, Ουλάνοβας 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 26/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 28/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 12/15 βολές, 44 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 17 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη