17.9 C

Καρσίγιακα – ΑΕΚ 91-88: Ο Έρικ ΜακΚόλουμ «εκτέλεσε» την Ένωση (vids)

Η ΑΕΚ πάλεψε κόντρα στην Καρσίγιακα στην Τουρκία αλλά τελικώς ηττήθηκε με 91-88. Η Ένωση έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά στο τέλος λύγισε. Στην αντίπερα όχθη, ο Έρικ ΜακΚόλουμ (πρώην παίκτης του Απόλλωνα Πάτρα και του Πανιωνίου) ήταν ο κορυφαίος του αγώνα (29 πόντοι) και πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο 17,6” πριν το τέλος του ματς.

Ρεσιτάλ Φρέιζερ και ευστοχία από τα 6,75μ. έφερε το +6 για την ΑΕΚ

Οι άμυνες των δύο ομάδων στο ξεκίνημα δεν ήταν καλές, με αποτέλεσμα οι παίκτες να φτάνουν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι (11-9). Ο Τιμ Φρέιζερ στο ξεκίνημα έδειξε ότι θα αποτελέσει την αιχμή του δόρατος της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε το «όπλο» του και με 3/3 τρίποντα ηγούνταν επιθετικά της Ένωσης (15-18).

Οι Κιτρινόμαυροι στο πρώτο δεκάλεπτο εμπιστεύτηκαν το τρίποντο τους και χαρακτηριστικό είναι ότι εκτέλεσαν 11 μακρινά σουτ και μόλις 3 δίποντα! Το ποσοστό τους τους δικαίωσε, καθώς είχαν 5/11 τρίποντα, τα οποία τους έδωσαν και το προβάδισμα στο σκορ (15-21).

Ανατροπή από την Καρσίγιακα και ισορροπία στο ματς

H Καρσίγιακα στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλευόταν την υψομετρική διαφορά και χτύπαγε κοντά στο καλάθι. Οι Τούρκοι είχαν σημαδέψει τον «κοντό» Φρέιζερ και τον πόσταραν ειδικά με τον Σιπάχι. Η τουρκική ομάδα άρχισε να βελτιώνει το ποσοστό της και στο τρίποντο (είχε 3/12 και πέτυχε 2/2) και κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση (33-30).

H AEK στα τελευταία λεπτά αποφάσισε να τρέξει περισσότερο και αυτό τη βοήθησε να ξεκολλήσει επιθετικά. Η Ένωση με ένα μικρό σερί πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (42-20), αλλά η Καρσίγιακα με το τρίτο της επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στα ίσια λίγο πριν ακουστεί η κόρνα του ημιχρόνου (42-42).

Ρεσιτάλ Έρικ ΜακΚόλουμ και προβάδισμα για τη Καρσίγιακα

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ρυθμό και άρχισε να… σκοτώνει την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους, με τον Ηλία Καντζούρη να μην βρίσκει τρόπο να τον περιορίσει (59-50). Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις και η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με 10 πόντους (63-53).

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση. Οι παίκτες της Ένωσης πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, ο Κόνιαρης «κλείδωσε» τον ΜακΚόλουμ και η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (63-59). Η Ένωση δεν σταμάτησε εκεί. Με τον ΜακΓκρίφ να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες ανέτρεψε το σκορ (64-65), αλλά ένα κακό τελευταίο λεπτό στην τρίτη περίοδο την έφερε και πάλι πίσω (69-65).

Πάλεψε η ΑΕΚ, άντεξε η Καρσίγιακα

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, δίχως καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει (71-68). Ο Φρέιζερ ύστερα από την πρώτη περίοδο βρήκε σκορ και έφερε το ματς στα ίσια ύστερα από αρκετή ώρα (73-73). Η Καρσίγιακα, όμως, είχε περισσότερες λύσεις. Ο ΜακΚόλουμ άφησε την εκτέλεση και έπιασε τη δημιουργία και με εξαιρετικές πάσες έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να σκοράρουν και ανοίξουν ξανά τη διαφορά (79-73).

Η ΑΕΚ δεν παράτησε το ματς και συνέχιζε να πιέζει την τουρκική ομάδα (81-79). Ο Στρέλνιεκς κράταγε ζωντανή την Ένωση, αλλά οι κιτρινόμαυροι έχαναν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά (86-84). Ο Ντελγάδο πέτυχε ένα καλάθι – μαχαιριά 39” πριν το τέλος. Ο ψηλός της Καρσίγιακα 2” πριν λήξει η επίθεση της τουρκικής ομάδας πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι και έκανε το 88-84.

Η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα (34” πριν το τέλος) με κάρφωμα του Μίτσελ ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Φρέιζερ (88-86). Ο Έρικ ΜακΚόλουμ τέλειωσε το ματς 17,6” πριν το τέλος. Ο Αμερικανός πέτυχε το πέμπτο του τρίποντο, έφτασε τους 29 πόντους και έκανε το 91-86.

Ο Γουίλιαμς δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Μίτσελ πήρε το ριμπάουντ. Ο Αμερικανός σέντερ κέρδισε 2 βολές και διαμόρφωσε το 91-88, το οποίο ήταν και τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ(Σάριτσα): Μπράουν Τ. 17 (3), Φλάτεν, ΜακΚόλουμ 29 (5), Μπαρίς, Ντουρμάζ, Ακιαζίλι, Κιλικλί, Κουζμίνσκας 13 (3), Ντελγάδο 17 (12ριμπ.), Μπράουν Β. 8 (1), Κέλεπ, Σιπάχι 7 (6ασ.)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 16 (9ασ.), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφιν 11 (10ριμπ.), Φιλιππάκος, Περσίδης, Μάντσεν 10 (6ριμπ.), Μαυροειδής, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 17 (3), Μίτσελ 19 (8ριμπ.), Στρέλνιεκς 15 (6ασ.)