17.7 C

Βερόνα – Ουντινέζε 1-2: Μία ανάσα από την κορυφή με τρίτη σερί ανατροπή σε «νεκρό» χρόνο

Η Ουντινέζε απέδειξε σε τρίτο σερί ματς στη Serie A ότι είναι «επτάψυχη».

Όπως με την Ίντερ την προηγούμενη αγωνιστική και την Σασουόλο νωρίτερα, έτσι κι απόψε βρέθηκε να χάνει στο Μαρκ΄ Αντόνιο Μπεντεγκόντι από τη Βερόνα, αλλά κατάφερε να «γυρίσει» και πάλι το ματς και με το τελικό 2-1 να πετύχει την 6η συνεχόμενη νίκη της (2-1) και να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι για 70 λεπτά ήλπιζαν ότι θα έφταναν στην 2η εφετινή τους νίκη και θα έπαιρναν βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά στο φινάλε δεν απέφυγαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Ο Μπέτο που είχε περάσει αλλαγή ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και από ασίστ του Σάμαρτζιτς, ο οποίος επίσης είχε μπει στο ίδιο λεπτό με τον Αφρικανό (58΄), ο Σλοβένος Μπιγιόλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην Ουντινέζε το 6ο εφετινό της τρίποντο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/10

Νάπολι – Τορίνο 3-1 (6′, 12′ Ανγκισά, 37′ Κβαρατσκέλια / 44′ Σανάμπρια)

Ίντερ – Ρόμα 1-2 (30′ ΝτιΜάρκο / 39′ Ντιμπάλα, 75′ Σμόλινγκ)

Έμπολι – Μίλαν 1-3 (90+1′ Μπαϊράμι / 79′ Ρέμπιτς, 90+3′ Μπαλό-Τουρέ, 90+7′ Λεάο)

Κυριακή 2/10

Λάτσιο – Σπέτσια 4-0 (12′ Τζακάνι, 24′ Ρομανιόλι, 61′, 90+1′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Σασουόλο – Σαλερνιτάνα 5-0 (12′ Λοριεντέ, 39′ Πιναμόντι, 53′ Θόρστβεντ, 76′ Χαρουί, 90+1′ Αντίστ)

Λέτσε – Κρεμονέζε 1-1 (42′ Στρεφέτσα / 19′ πεν. Τσιοφάνι)

Σαμπντόρια – Μόντσα 0-3 (11′ Πεσίνα, 67′ Καπράρι, 90+4′ Σένσι)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 1-0 (59′ Λούκμαν)

Γιουβέντους – Μπολόνια 3-0 (24′ Κόστιτς, 59′ Βλάχοβιτς, 62′ Μίλικ)

Βερόνα – Ουντινέζε 1-2 (19΄ Ντόιγκ – 70΄ Μπέτο, 90΄+3 Μπιγιόλ)