25.3 C

Λέστερ – Νότιγχαμ 4-0: Τη διέσυρε και την έριξε στον πάτο της βαθμολογίας (vid)

Ένα ημίχρονο αρκούσε για τη Λέστερ ώστε να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα κόντρα στην ουραγό -πλέον- της Premier League Νότιγχαμ που συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της παρά τα όσα εκατομμύρια ξοδεύτηκαν στη μεταγραφική περίοδο

Ατελείωτο πάρτι της Λέστερ επί της Νότιγχαμ στο «King Power».

Οι Αλεπούδες με ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκαν με 3-0 επί των Κόκκινων έφτασαν τελικά σε μία άνετη και εμφατική νίκη με «τεσσάρα» επί της ομάδας ιδιοκτησίας του Βαγγέλη Μαρινάκη, που πλέον βρίσκεται μόνη στον πάτο της Premier League με μόλις 4 βαθμούς μετά τις 8 πρώτες αγωνιστικές.

Πολύ δύσκολο ήταν το πρώτο 45λεπτο στο «King Power» για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, που βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα από τη Λέστερ, η οποία με ηγέτη και σκόρερ τον… φευγάτο Μάντισον έστησε το δικό της πάρτι μπροστά τον κόσμο της

Η ομάδα του Κούπερ για άλλο ένα ματς δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν ό,τι θέλουν και να προηγούνται με 3-0 μετά από 45 λεπτά αγώνα.

ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΑΝΤΙΣΟΝ ΠΟΥ ΞΕΣΗΚΩΣΕ ΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ

Ο Μάντισον που ακούγεται εδώ και καιρό ότι έχει «κλείσει» στη Νιούκαστλ από τώρα για τον Γενάρη πέτυχε δύο τέρματα σε μία υπέροχη βραδιά για τον ίδιο, με τον Ντάκα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 73′. Η Λέστερ είχε προηγηθεί στο 27ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Μπαρνς, όσο η Νότιγχαμ δεν μπορούσε να δημιουργήσει και μοιραία με μόλις 3 τελικές στην εστία έφυγε ηττημένη από το King Power Stadium.

Στην τελευταία θέση της Premier με 4 βαθμούς η προβληματική Νότιγχαμ, την προσπέρασε λόγω της σημερινής νίκης η Λέστερ, που ήταν και η πρώτη φετινή για την ομάδα του Ρότζερς!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/10

Άρσεναλ – Τότεναμ 3-1 (20′ Πάρτεϊ, 49′ Ζεζούς, 67′ Τζάκα / 31′ πεν. Κέιν )

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 1-2 (7′ Εντουάρ / 38′ Ομπαμεγιάνγκ, 90′ Γκάλαχερ)

Λίβερπουλ – Μπράιτον 3-3 (33′, 54′ Φιρμίνο, 63′ αυτ. Γουέμπστερ / 4′, 17′, 83′ Τροσάρ)

Μπόρνμουθ – Μπρέντφορντ 0-0

Σαουθάμπτον – Έβερτον 1-2 (49′ Αρίμπο / 52′ Κόουντι, 54′ ΜακΝιλ)

Φούλαμ – Νιούκαστλ 1-4 (88′ Ριντ / 11′ Γουίλσον, 33′, 57′ Αλμιρόν, 43′ Λόνγκσταφ)

Γουέστ Χαμ – Γουλβς 2-0 (29′ Σκαμάκα, 54′ Μπόουεν)

Κυριακή 2/10

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6-3 (8′, 44′, 73′ Φόντεν, 34′, 37′, 64′ Χάλαντ / 56′ Άντονι, 84′, 90+1′ πεν. Μαρσιάλ)

Λιντς – Άστον Βίλα 0-0