16.3 C

Κολοσσός – Προμηθέας 71-95: Εντυπωσιακοί οι Πατρινοί και 3η θέση στο Super Cup (vids)

Την τρίτη θέση στο Super Cup κατέκτησε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο μικρό τελικό με 95-71. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον πλήρη έλεγχο. Προηγήθηκαν με διαφορές άνω τον 20 πόντων και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους Νησιώτες.

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε φορτσάτος στο ματς και με αιχμή του δόρατος τον Σταρκς προηγήθηκε με 10-0! Η ομάδα της Πάτρας δεν μπορούσε να βρει αμυντικές λύσεις, κυρίως απέναντι στον Μορέιρα, που ήταν κυρίαρχος έχοντας 6 πόντους με 3/3 δίποντα (17-10). Οι Νησιώτες στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου έπαθε μπλακ άουτ. Η ομάδα του Γιατρά έτρεξε σερί 9-0 και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (20-23).

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν εξαιρετικός έξω από τη γραμμή των 6,75μ. και με 4/7 έκανε ζημιά στους γηπεδούχους (23-29). Ο Κολοσσός Ρόδου είχε σοβαρά επιθετικά προβλήματα και σκόραρε με το σταγονόμετρο (29-38). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικέ τάσεις και έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (32-44).

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Η ομάδα του Γιατρά είχε «μπλοκάρει» τα τρίποντα του Κολοσσού, που είναι το δυνατό του στοιχείο, και οι γηπεδούχοι είχαν μόνη αξιόπιστη λύση επιθετικά τον Μορέιρα. Στον αντίποδα, οι Πατρινοί είχαν καλή κυκλοφορία και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους, αλλά και τον όγκο τους στη ρακέτα κρατούσαν διψήφιο προβάδισμα (46-58). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον «βομβαρδισμό» από κοντά και μακριά και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (48-68).

Το τέταρτο δεκάλεπτο περισσότερο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ. Ο Προμηθέας Πάτρας κράτησε χωρίς δυσκολία το προβάδισμα του, πήρε τη νίκη και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 21 (2), Μορέιρα 9 (6ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Τιγκ, Όσμπορν 6 (8ριμπ.), Μπιλής 6 (7ριμπ.), Μπαρσέλο 5 (1), Χατζηδάκης 1, Κατσίβελης 7 (1), Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος, Στεφάνοβιτς 14 (3)

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κάουαν 5 (6ασ.), Γιανγκ 23 (5), Κοντίτ 13 (8ριμπ.), Πλώτας 2, Τσαϊρέλης 11 (1), Μουράτος 4, Γκίκας 7 (4ασ.) Χέλεμς 11 (3), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 5 (1), Τανούλης, Κουλμπόκα 12 (5ριμπ.)