19.7 C

Έμπολι – Μίλαν 1-3: Με δύο γκολ στο 94′ και στο 97′ γλίτωσε από γκέλα στο «Καστελάνι» (vid)

Η Μίλαν άφησε πίσω της την ήττα από τη Νάπολι και με ένα διπλό τεράστιας σημασίας (βαθμολογικής και ψυχολογικής) έδειξε πως είναι αποφασισμένη να κυνηγήσει δεύτερο σερί πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας πέρασαν με 3-1 από το «Καστελάνι» της Έμπολι και πλησίασαν στους τρεις τη Νάπολι, η οποία την Κυριακή ενδεχομένως να έχει συγκάτοικο την Αταλάντα.

Για 79′ το 0-0 στον πίνακα του γηπέδου έμοιαζε πλασματικό, αφού τόσο οι γηπεδούχοι όσο – κυρίως – οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για ένα γκολ. Η Μίλαν είχε δει τον Βικάριο να σταματά τον Λεάο και το δοκάρι τον Ζιρού σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ωστόσο στο 79′ μια γρήγορη εκτέλεση πλαγίου στον Λεάο που ήταν ολομόναχος, έδωσε την ευκαιρία στον Πορτογάλο να γυρίσει για τον Ρέμπιτς που από κοντά έκανε το 0-1. Η Έμπολι κατάφερε να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (κακή εκτίμηση του Ταταρουσάνου), αλλά η Μίλαν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο!

Πώς; Με ένα πλασέ του Μπαλό Τουρέ στην αντεπίθεση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Λεάο στην τελευταία φάση του αγώνα να κάνει ασύλληπτη κούρσα πίσω από τη σέντρα και να φεύγει απέναντι από τον Βικάριο που «κρέμασε» με υπέροχη λόμπα για το τελικό 1-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/10

Νάπολι – Τορίνο 3-1 (6′, 12′ Ανγκισά, 37′ Κβαρατσκέλια / 44′ Σανάμπρια)

Ίντερ – Ρόμα 1-2 (30′ ΝτιΜάρκο / 39′ Ντιμπάλα, 75′ Σμόλινγκ)

Έμπολι – Μίλαν 1-3 (90+1′ Μπαϊράμι / 79′ Ρέμπιτς, 90+3′ Μπαλό-Τουρέ, 90+7′ Λεάο)