21.4 C

Παναθηναϊκός – Κολοσσός 72-67: «Καλή χρονιά» με 35-10 βολές και γκρι ρεσιτάλ! (vid)

Οι Πράσινοι ακόμα εκτελούν βολές στη Ρόδο και κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν αν ο Κολοσσός δεν έχανε τον κορυφαίο παίκτη της αναμέτρησης (Σταρκς) με 5 φάουλ στα 7' πριν τη λήξη

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε… show την κλήρωση για τη διαιτησία στο Super Cup κι αυτό ήταν το μοναδικό… θέαμα που προσέφερε στη Ρόδο. Στον πρώτο ημιτελικό και μετά τις άπειρες φωνές του Αργύρη Πεδουλάκη, η διαιτησία φάνηκε να ικανοποιεί τους Πράσινους με τη διαστημική διαφορά στις βολές (35 για τους Πράσινους και 10 για τους Ροδίτες) κόντρα στον Κολοσσό να κρίνει ουσιαστικά και το τελικό αποτέλεσμα (72-67).

Ακόμα και σε αυτή την κατάσταση όμως με τις βολές, κανείς δεν θα μπορούσε να είναι σίγουρος για το αν ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση, αν επτά λεπτά πριν το τέλος ο μακράν κορυφαίος του Κολοσσού, Τι Τζέι Σταρκς δεν αποβαλλόταν με πέντε φάουλ.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρά την υπεροχή της στη ρακέτα και την αδυναμία του αντιπάλου της σε αυτό τον τομέα, δεν κατάφερε να δείξει καλή εικόνα και μετά κόπων πήρε την πρόκριση στον τελικό του Super Cup την Κυριακή όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Προμηθέα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Κολοσσός μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση εκμεταλλευόμενος και την επιθετική δυσλειτουργία αλλά και τα λάθη των Πράσινων για να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Η είσοδος του Γκουντάιτις και του Πονίτκα ξεμπλόκαρε τους Πράσινους με τον Λιθουανό να κερδίζει πολλά φάουλ και τον Πολωνό με ασίστ και σουτ από τα 6,75μ. να  δίνει προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους (20-18).

Η απουσία ενός σέντερ να βάλει δύσκολα στον Γκουντάιτις δεν επέτρεπε στον Κολοσσό να κοιτάξει στα μάτια τους Πράσινους στη ρακέτα. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ένα επιπλέον πρόβλημα για τους Ροδίτες που είδαν τους Χατζηδάκη και Μορέιρα να αποχωρούν για τον πάγκο με φάουλ από πολύ νωρίς. Ο Παπαγιάννης έκανε το 33-22 αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσε στους τέσσερις με ένα μίνι ξέσπασμα του Σταρκς.

Ο Αμερικανός γκαρντ το πήρε… προσωπικά στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε 14 πόντους (!) με τον Παναθηναϊκό να είναι κάκιστος στην άμυνα και να αντέχει χάρη σε κάποιους προσωπικούς πόντους του Γκριγκόνις (που όμως στην άμυνα δεν ήταν θετικός). Ο εξωπραγματικός αριθμός και η διαφορά στις βολές στο πρώτο μέρος (21-2) ισορρόπησε και ο Κολοσσός κοιτούσε πια στα μάτια τους Πράσινους.

Με τον καυτό Σταρκς να παίρνει φωτιά το ματς θα μπορούσε να τιναχτεί στον αέρα για τους Πράσινους: Ωστόσο η αποβολή του 24χρονου Αμερικανού με πέντε φάουλ στα επτά λεπτά πριν το τέλος έκανε πιο εύκολο το έργο των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς. Ο Όσμπορν προσπάθησε να καλύψει το κενό του Αμερικανού συμπαίκτη του αλλά ήταν αδύνατο: ο Άντριους με τέσσερις πόντους και με καλή δουλειά στην άμυνα σε συνδυασμό με τα καλάθια των Γκριγκόνις και Γουίλιαμς κλείδωσαν τη νίκη για τους Πράσινους που θα θελήσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/27 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 22/35 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/40 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (2), Μποχωρίδης 2, Άντριους 8, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 14 (3/3 δίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 9 (4/10 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπαρσέλο 6 (2/6 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1/5 σουτ, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1), Σταρκς 20 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Όσμπορν 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Χατζηδάκης, Στεφάνοβιτς 6 (2).