21.4 C

Bundesliga: Η Φράιμπουργκ πάτησε κορυφή, ήττα με ανατροπή για την Ντόρτμουντ στην Κολωνία (vid)

Η Φράιμπουργκ δεν βρήκε το γκολ στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές αλλά βρήκε δύο μαζεμένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μάιντς και πανηγύρισε πολύτιμη νίκη με 2-1 για να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας και να πιάσει την Ουνιόν Βερολίνου.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με τον Γκρέγκοριτς και στο 37′ ο Κιέρε βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να κάνει το 2-0 με κεφαλιά σε κενή εστία. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ααρόν Μαρτίν και θα μπορούσαν να αποσπάσουν και την ισοπαλία αλλά δεν αξιοποίησαν κάποια από τις ευκαιρίες που έφτιαξαν.

Η σύνθεση της Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Γκούνερ, Λίνχαρτ, Γκίντερ, Σιλντιγιά, Χέφλερ, Έγκεσταϊν (90+3′ Κέιτελ), Γκρίφο (84′ Βάισχοτ), Κιέρε (69′ Γεόνγκ), Ντοάν (69′ Σέντε), Γκρέγκοριτς (84′ Πέτερσεν)

ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΚΑΙ ΟΥΝΙΟΝ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΜΑΥΡΟΠΑΝΟΣ

Η Ντόρτμουντ απώλεσε την ευκαιρία να προσπεράσει την Ουνιόν Βερολίνου καθώς ηττήθηκε με ανατροπή με 3-2 από την Κολωνία εκτός έδρας. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με τον Μπραντ στο πρώτο μέρος αλλά οι Τράγοι στο δεύτερο έφτασαν σε τρία γκολ μέσα σε 18′ με τους Κάιντς, Τίγκες και Λιούμπιτσιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με αυτογκόλ του Σμιτζ αλλά τίποτα περισσότερο.

Η Ουνιόν Βερολίνου επηρεάστηκε αρνητικά από τη διακοπή και γνώρισε την ήττα με 2-0 στη Φρανκφούρτη από την Άιντραχτ παρότι είχε τις ευκαιρίες της για τουλάχιστον ένα γκολ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12′ με καταπληκτικό γκολ του Γκέτσε και στο 42′ ο Λίντστρεμ με προσωπική ενέργεια έκανε το 2-0.

Βόλφσμπουργκ και Στουτγκάρδη βρίσκονταν στο 2-2 με την ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου να ισοφαρίζει προσωρινά με υπέροχο γκολ που σημείωσε με κεφαλιά στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Έλληνας διεθνής στόπερ. Ο Γκέρχαρντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από το γύρισμα του Σβάνμπεργκ έγραψε το 3-2 κι έδωσε τη νίκη στους Λύκους.

Η Λειψία διέσυρε με 4-0 την ουραγό Μπόχουμ με τους Βέρνερ και Ενκουνκού να σημειώνουν από δύο γκολ το ένα καλύτερο από το άλλο. Ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 30/9

Μπάγερν – Λεβερκούζεν 4-0 (3′ Σανέ, 17′ Μουζιάλα, 39′ Μανέ, 84′ Μίλερ)

Σάββατο 1/10

Λειψία – Μπόχουμ 4-0 (15′, 53′ Βέρνερ, 23′ πεν., 85′ Ενκουνκού)

Φράιμπουργκ – Μάιντς 2-1 (3′ Γκρέγκοριτς, 37′ Κιέρε / 52′ Μαρτίν)

Κολωνία – Ντόρτμουντ 3-2 (53′ Κάιντς, 56′ Τίγκες, 71′ Λιούμπιτσιτς / 31′ Μπραντ, 78′ αυτ. Σμιτζ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (12′ Γκέτσε, 42′ Λίντστρεμ)

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 3-2 (23′ Μαρμούς, 38′ Άρνολντ, 90+1′ Γκέρχαρντ / 22′ Γκιρασί, 45+1′ Μαυροπάνος)

Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ (19:30)