20.9 C

Δούκας – Ολυμπιακός 27-37: Πρώτη ερυθρόλευκη νίκη με σούπερ Βέμπερ

Ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή έσπασε το ρόδι στη φετινή Handball Premier! Οι πρωταθλητές Ελλάδας επιβλήθηκαν με 37-27 του Δούκα εκτός έδρας και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη είχε τον απόλυτο έλεγχο, πήγε με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με οχτώ γκολ και στο δεύτερο έκανε περίπατο με πρωταγωνιστή τον Βέμπερ που πέτυχε 15 γκολ! Δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων ο Νιοκάς.

Για τον Δούκα πρώτοι σκόρερ με επτά τέρματα έκαστος ήταν ο Τζηράς και ο Γκάσεβιτς.

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 1-2, 3-6, 3-9, 4-12, 9-14, 11-17, 14-19, 16-24, 21-27, 24-30, 25-33, 27-37.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 7, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Νικοληνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Κοβάνης 2, Ντούνης 1, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς 7, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 5, Στεφανίτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Βέμπερ 15, Πασσιάς 2, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ