19.9 C

Η Σλοβενία υπέταξε τον Χάλαντ με Σπόραρ και Σέσκο, έσπασε το ρόδι η Βόρεια Ιρλανδία

Ζωντανό κράτησε το ενδιαφέρον για την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο της 2ης κατηγορίας η Σλοβενία που με ανατροπή επιβλήθηκε με 2-1 της Νορβηγίας. Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με τον Χάλαντ αλλά ο Μπέντζαμιν Σέσκο είχε διαφορετική άποψη.

Ο Σλοβένος φορ έφτιαξε το γκολ του Σπόραρ, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 69′ και στο 81′ με ένα μακρινό σουτ ο Σέσκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βόρεια Ιρλανδία με φοβερή ανατροπή πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο της 3ης κατηγορίας (εκεί όπου βρίσκεται η Εθνική). Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά επιβλήθηκε με 2-1 του Κοσόβου που είχε προηγηθεί στο 58′ με τον Μουρίκι. Ωστόσο, η είσοδος του Γουίτ στο 77′ άλλαξε τα πάντα αφού στο 82′ σκόραρε για το 1-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δημιούργησε το 2-1 του Μαγκένις που φέρνει την Κύπρο πολύ κοντά στην 4η κατηγορία.

Νωρίτερα στον 1ο όμιλο της 2ης κατηγορίας η Ουκρανία διέσυρε με 5-0 την Αρμενία στο Ερεβάν και άφησε πίσω της την ήττα από τη Σκωτία, την οποία πάντως περιμένει να υποδεχθεί στην Κρακοβία (27/9) με στόχο την πρώτη θέση. Οι Αρμένιοι δέχθηκαν δύο γκολ από τον Ντόβμπικ και παρέμειναν στην 4η θέση όντας το φαβορί για τον υποβιβασμό στην 3η κατηγορία.

1ος Όμιλος

Αρμενία – Ουκρανία 0-5 (22′ Τίμτσικ, 57′ Ζουμπκόφ, 69′, 84′ Ντόβμπικ, 81′ Ιγκνατένκο)

Σκωτία – Ιρλανδία (21:45)