24.2 C

Ολυμπιακός – Τόνο Καλίπο 1-2: Ήττα στο τελευταίο φιλικό στην Ιταλία, ξεχώρισαν Τράβιτσα και Λινάρδος

Με ήττα αποχωρεί από την Ιταλία ο Ολυμπιακός, μετά από την ολοκλήρωση του φιλικού τουρνουά στη γείτονα χώρα στο οποίο μέτρησε 2 νίκες και μία ήττα αλλά κυρίως αποκόμισε πολλά θετικά στοιχεία από τους νέους παίκτες στο ρόστερ βγάζοντας καινούργια στοιχεία στο παιχνίδι του ενόψει της δεύτερης σεζόν με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι στο τιμόνι.

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 2-1 σετ από την Τόνο Καλίπο στο τελευταίο φιλικό επί ιταλικού εδάφους (25-23, 22-25, 17-25) ολοκληρώνοντας την προετοιμασία τους σε ένα πολύ δυνατό τουρνουά.

Πρώτος σκόρερ των Ερυθρολεύκων στο ματς με την Τόνο Καλίπο ήταν ο Στερν, με 12 πόντους (10/17 επ.).

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-23, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, με μπλοκ του Λινάρδου, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-1, με τους Στερν και Ιντάλγκο να ισοφαρίζουν σε 7-7 και 8-8. Η ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο πόντων (15-13), το οποίο κράτησε, για το 17-15, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18.

H Τόνο Καλίπο διατήρησε τον έλεγχο και έκανε το 20-18, όμως ο Παγένκ μείωσε σε 20-19. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε με την ιταλική ομάδα να ισοφαρίζει σε 1-1, με 25-22.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Κουμεντάκης έκανε το 4-3 για τον Ολυμπιακό, ο Παγένκ το 5-4, με την Τόνο Καλίπο να φτάνει, με σερί 4-0, στο 8-5. Οι Ιταλοί συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, έφτασαν στο 17-9 και 18-11, με τον Λινάρδο να μειώνει σε 21-14.

Το τρίτο σετ κατέληξε στους Ιταλούς, με 25-17, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα (2-1) στο τουρνουά.