23.5 C

Τσιτσιπάς – Σβάρτσμαν 2-0: Επιβλητικό ξεκίνημα στο Laver Cup για τον Έλληνα πρωταθλητή

Εντυπωσιακός και ουσιαστικός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του στο Laver Cup του Λονδίνου «κατατροπώνοντας» με 2-0 σετ τον Αργεντίνο Σβάρτσμαν στη σκιά μίας... τρομακτικής διαμαρτυρίας ενός νεαρού ακτιβιστή

Επιβλητικός, εντυπωσιακός και άκρως αποτελεσματικός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του Laver Cup στο Λονδίνο, όπου και επικράτησε με 2-0 σετ του Αργεντιού Ντιέγκο Σβάρτσμαν κάνοντας το 2-0 για την μικτή Ευρώπης κόντρα στην μικτή κόσμου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε αφοσιωμένος στον αγώνα, εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό σερβίς του και με συνοπτικές διαδικασίες (6-2, 6-1) «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μέσα σε λιγότερο από δύο ώρες, παραμένοντας ψύχραιμος μετά το σοκαριστικό συμβάν με έναν νεαρό ακτιβιστή που «μπούκαρε» στο κορτ ώστε να διαμαρτυρηθεί για την κλιματική αλλαγή και κόντεψε να… κάψει όλο το δεξί του χέρι!

Σοκαριστικό σκηνικό στο ματς του Τσιτσιπά με τον Σβάρτσμαν: Νεαρός ακτιβιστής έβαλε φωτιά στο χέρι του!

Νωρίτερα, ο Κάσπερ Ρουντ, είχε επικρατήσει του Τζακ Σοκ στο super tie-break και είχε ανοίξει το σκορ για την Team Europe.