23.5 C

Νότια Κορέα: Έβγαλε 90λεπτο στο φιλικό με την Κόστα Ρίκα ο Ίνμπομ Χουάνγκ, 77 λεπτά συμμετοχής για τον Ουί Τζο

Το εύστοχο χτύπημα φάουλ του Χέουνγκ-μιν Σον στο 85ο λεπτό χάρισε στη Νότια Κορέα την ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Κόστα Ρίκα, σε φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει της τελικής φάσης του Μουντιάλ, το οποίο διεξήχθη στην πόλη Γκογιάνγκ.

Ο επιθετικός της Τότεναμ εκμεταλλεύθηκε τη στατική φάση και… «εκτέλεσε» τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα, Πάτρικ Σεκουέιρα, λίγα λεπτά αφότου ο Εστεμπάν Αλβαράδο αποβλήθηκε, επειδή ακούμπησε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

Ο επιθετικός της Μπόλτον, Χι-τσαν Χουάνγκ, «άνοιξε το σκορ» για τους Ασιάτες στο 28ο λεπτό, ενώ η Κόστα Ρίκα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με τα τέρματα του Τζούισον Μπένετ (41΄, 63΄).

Όμως, ο Σον βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 85ο λεπτό και χάρισε την ισοπαλία στην ομάδα του Πάουλο Μπέντο, ο οποίος συμπεριέλαβε στο αρχικό σχήμα και τους δύο Νοτιοκορεάτες του Ολυμπιακού.

Ο Ίνμπομ Χουάνγκ αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης πιάνοντας καλή απόδοση, ενώ ο Ουί Τζο Χουάνγκ αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.