17 C

Γερμανία – Πολωνία 82-69: Με τρομερό Σρέντερ η οικοδέσποινα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο (vid)

Η Γερμανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε της Πολωνίας στον μικρό τελικό με 82-69. Οι Πολωνοί έβαλαν δύσκολα στους διοργανωτές, αλλά ο μεγάλος Ντένις Σρέντερ μίλησε στο τέλος. Ο Γερμανός γκαρντ στο κρίσιμο σημείο σημείωσε συνεχόμενα τρίποντα και «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Η Γερμανία κόντρα στην Πολωνία ξεκίνησε όπως και κόντρα στην Ελλάδα. Οι Γερμανοί ήταν εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου και πήραν εξ αρχής τα ηνία στο σκορ (6-2). Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στα «πάντσερ» να ξεφύγουν στο σκορ χτυπώντας κυρίως μέσα από τη ρακέτα (12-10). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και κατάφεραν να χτίσουν και μία μικρή διαφορά (19-14).

Οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και είναι χαρακτηριστικό ότι σημειώθηκαν μόλις 4 πόντοι σε 4 λεπτά (21-16). Η Πολωνία μείωσε στο σκορ (21-20), αλλά η Γερμανία με τρία συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (34-20). Ο Σρέντερ έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο (12 πόντοι, 2 ασίστ) και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +13 (36-23). Αντίθετα, ο σταρ της Πολωνίας, Ματέτους Πονίτκα, ήταν άφαντος!

Σλότερ και Πονίτκα ήταν άφαντοι για τους Πολωνούς, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν. Κατάφεραν να πλησιάσουν στους 7 (40-33) εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία, αλλά και τα πολλά λάθη (8) των Γερμανών. Η Πολωνία στην τρίτη περίοδο βρήκε το… χέρι της έξω από τα 6.75μ. Συγκεκριμένα, κατάφεραν να ευστοχήσουν σε έξι μακρινά σουτ και έριξαν τη διαφορά στους 5 (54-49).

Η Πολωνία συνέχισε την αντεπίθεση της με μπροστάρη τον Γκάρμπατζ. Ο Πολωνός πέτυχε δύο τεράστια τρίποντα (4/4 τρίποντα) και η διψήφια διαφορά των Γερμανών εξαλείφθηκε (59-59). Οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι. Το ένα τρίποντο διαδεχόταν το άλλο και γινόταν πραγματική «μάχη» (68-64).

Ο Βόιγκτμαν συνέχισε το δικό του σόου (4/5 τρίποντα), ενώ ο Σρέντερ σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (73-64). Ο Γερμανός γκαρντ έβαλε την υπογραφή του, καθώς έβαλε ακόμη ένα τρίποντο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (76-66).

Στα τελευταία δύο λεπτά οι Γερμανοί διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους. Τα πάντσερ κράτησαν τα ηνία του σκορ (82-69) και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάκσετ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69

Γερμανία (Χέρμπερτ): Λο 5 (1), Γκιφάι 2, Ουίλερ-Μπαμπ 3 (1), Βόιγκτμαν 14 (4), Βάγκνερ 8 (1), Τάις 9 (1), Σρέντερ 26 (4), Μπότερμαν, Χόλατζ, Τίμαν 6, Ομπστ 5 (1), Σένγκφελντερ

Πολωνία (Μίλισιτς): Ζισκόφσκι 4, Μπαλτσερόφσκι 4, Σοκολόφσκι 18 (2), Κελ 3 (1), Σλότερ 10 (2), Πονίτκα 9 (1), Κολέντα, Ντζιέβα 8, Όλετζνιτσακ, Μίχαλακ 1 Γκάρμπατζ 12 (4/4), Στσενκ