17.9 C

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 65-59: Φιλική νίκη για την Ένωση

Την τρίτη θέση στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» πήρε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε στον μικρό τελικό του ΠΑΟΚ με 65-59. Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με την Ένωση να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με πρώτο σκόρερ τον Φρέιζερ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει μπροστά το πρώτο 20λεπτο, καθώς ο Μαυροειδής σημείωσε 4 πόντους και διαμόρφωσε το 34-32.

Η Ένωση στο δεύτερο μέρος μπήκε δυνατά και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (48-37). Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει. Τελικά, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επικράτησε με 65-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 10, Φρέιζερ 13, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9, Ουίλιαμς, Στρέλνιεκς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 7, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 15, Τσιακμάς 3, Χαντς 14, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 1.