18.4 C

Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-81: Πέρασε από την Πάτρα, ξεχώρισε ο Μπλακ

Ο Ολυμπιακός πήρε ακόμη μία νίκη αυτή τη φορά κόντρα στον Προμηθέα, τον οποίο κέρδισε στην Πάτρα με 81-72. Οι Ερυθρόλευκοι του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είχε για πρώτη φορά στη διάθεση του τον Μιχάλη Λούντζη, δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (36-30), αλλά με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο και με τους ΜακΚίσικ (21 πόντοι) και Μπλακ (15 πόντοι) να ξεχωρίζουν πήραν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με αρκετές απουσίες. Εκτός ήταν οι Κώστας Παπανικολάου, Κώστας Σλούκας, Σάσα Βεζένκοφ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Μουσταφά Φαλ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «κλειστό» στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν κακές επιθετικές επιλογές και πολλά λάθη, με τον Προμηθέα να τρέχει σερί 7-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους και να παίρνει τα ηνία στο σκορ (36-30).

Η ομάδα του Πειραιά άλλαξε εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν καλύτερη κυκλοφορία και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (51-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους Πειραιώτες. Ο Ταρίκ Μπλακ έκανε όργια σε άμυνα και επίθεση και έδωσε στους φιλοξενούμενους διψήφιες διαφορές.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-30, 51-58, 72-81

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Σίμπσον 11, Κάουαν 8, Τσαϊρέλης 7, Γιανγκ 8, Κακλαμανάκης 8, Γκίκας 5, Χέλεμς 2, Λάπος, Κουλμπόκα 22, Μουράτος 2
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Κάνααν 7 (1), Λούντζης 6, Κολοβερός, Πάπας 5 (1), Τσάμης, Μπολομπόι 4, Πίτερς 12 (1), Μπλακ 15, ΜακΚίσικ 21 (2)