20.9 C

Πολωνία – Γαλλία 54-95: Εμφατική νίκη και έτοιμη για το χρυσό η Γαλλία (vids)

Με 58% στο τρίποντο και με απόλυτη κυριαρχία στη γραμμή των ψηλών, η Γαλλία έκανε τον ημιτελικό με τους Πολωνούς (που κατέγραψαν αρνητικό ρεκόρ) να μοιάζει με... προπόνηση και πλέον ετοιμάζονται για το χρυσό

Η Εθνική Γαλλίας έκανε «πάρτι» κόντρα στην Πολωνία και πήρε εύκολα τη νίκη με 95-54 και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ. Οι Γάλλοι ήταν ισοπεδωτικοί σ΄ όλο το ματς, εκμεταλλεύτηκαν το ύψος τους και το απίστευτο 58% στο τρίποντο (15/26). Η ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης είδε τα δύο της αστέρια (Πονίτκα και Σλότερ) να μην είναι σε καλή μέρα και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Η Γαλλία έδειξε έτοιμη για την κορυφή της Ευρώπης, ενώ η Πολωνία θα προσπαθήσει να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Γιαμπουσέλε ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού, καθώς ήταν και τέλειωσε το ματς με 22 πόντους (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα). Εξαιρετική παρουσία είχε και ο Μουσταφά Φαλ, ο οποίος σκέπασε τα καλάθια. Ο σέντερ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, ενώ πρόσφερε και θέαμα. Ο Γάλλος μέτρησε 6 πόντους (3/4 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες και 1 κλέψιμο!

Νευρικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο και για τις δύο ομάδες. Τα λάθη ήταν συνεχόμενα, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 7 πόντοι (2-5). Ο Βενσάν Κολέ πόνταρε στο ύψος της Εθνικής Γαλλίας και γρήγορα έβαλε δίδυμους πύργους στο παρκέ (Φαλ – Πουαριέ). Η Πολωνία δεν μπορούσε να μπει στη ρακέτα, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο (6-13). Η άμυνα των «τρικολόρ» είχε προσαρμοστεί στο αστέρι της Πολωνίας, τον Ματέους Πονίτκα, ο οποίος ήταν ακίνδυνος στην πρώτη περίοδο. Ο Σλότερ ήταν ο μόνος που έδινε λύσεις από μακριά (2/2 τρίποντα), αλλά μόνος του δεν μπορούσε να κοντράρει τους Γάλλους (9-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για τους Γάλλους. Η Πολωνία δεν μπορούσε να πατήσει στο ζωγραφιστό, ενώ κι έξω από τη γραμμή του τριπόντου ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Η άμυνα της Γαλλίας ήταν σεμιναριακού επιπέδου και περιόρισε τους τυπικά γηπεδούχους στους 18 πόντους. Ο Πονίτκα, που στο προηγούμενο ματς έκανε triple double, δεν μπορούσε να διασπάσει τη γαλλική άμυνα κι είχε μόλις 5 πόντους).

Στην αντίπερα όχθη, ο Βενσάν Κολέ έκανε και διαχείριση, καθώς ξεκούραζε τα βασικά του γρανάζια. Το ύψος των παικτών του και ιδιαιτέρως οι δύο πύργοι, Γκομπέρ – Πουαριέ, ύψωσαν τοίχος στην άμυνα, ενώ τέλειωσαν εύκολα τις φάσεις μέσα στο ζωγραφιστό (18-34). Οι 18 πόντοι ήταν η χειρότερη επίδοση ομάδας σε ημίχρονο στο Ευρωμπάσκετ από το 1946!

Η εικόνα στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε. Η Πολωνία συνέχισε να πετάει… τούβλα και η Γαλλία με εύκολο τρόπο έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (18-39). Οι Γάλλοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με τους Πολωνούς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν (25-52). Παίκτης κλειδί για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Γιαμπουσέλε. Ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυρίαρχος έχοντας 22 πόντους με 5/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα! Η διαφορά έφτασε κοντά στους 30 (36-64) και οι παίκτες του Κολέ έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα.

Η

Η Πολωνία ήταν πραγματικά έρμαιο στις διαθέσεις της γαλλικής ομάδας. Οι δύο καλύτεροι παίκτες της ομάδας Πονίτκα και Σλότερ ήταν άφαντοι (7 και 9 πόντοι αντίστοιχα) και δεν έβρισκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Αντίθετα, η Γαλλία ήταν διαβασμένη πλήρως, κάθε παίκτης που ερχόταν από τον πάγκο ήταν επιδραστικός και δεν επέτρεψε στους Πολωνούς να κάνουν το οτιδήποτε. Μέχρι το φινάλε η εικόνα δεν άλλαξε. Οι Γάλλοι έκαναν ότι ήθελαν και τελικά πήραν την εύκολη νίκη με 95-54 και την πρόκριση στον τελικό του Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 18-34, 36-64, 54-95

Πολωνία (Μίλισιτς): Ντζιέβα 5, Γκράμπατζ 5(1), Μίχαλακ 9(2), Πονίτκα 7, Ζουσκόφσκι 5(1) 5(1), Μπαλζερόφσκι 5(1), Κελ 3(1), Κολέντα, Όλτζνιτσακ 2, Σλότερ 9(3), Σοκολόφσκι, Στσενκ 2

Γαλλία (Κολέ): Φαλ 6 (9ριμπ., 5ασ.), Ερτέλ 7(1), Καμπαρό 4(1), Οκόμπο 10(3), Γιαμπουσέλε 22(4), Αλμπισί 3(1), Φουρνιέ 10(2), Γκομπέρ 6, Μαλεντόν 3(1), ΕμΜπαγιέ 8(2), Πουαριέ 8, Τάρπεϊ 8

Oμαδικά στατιστικά της Πολωνίας: 8/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα.

Oμαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 21/32 δίποντα, 15/26 τρίποντα, 8/12 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 9 επιθετικά), 32 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ.